INFORMACJE DLA AUTORÓW PUBLIKACJI PRZESYŁANYCH DO DRUKU W „PRACY SOCJALNEJ”:
- Objętość nadsyłanych materiałów nie może przekraczać: w wypadku prac teoretycznych 20 stron znormalizowanego maszynopisu (tj. Times New Roman 12 pkt z 1,5 odstępem w edytorze Word), pozostałych prac – 12 stron, recenzji i informacji – 5 stron.
- Autorzy są proszeni o przesłanie artykułu poprzez system dostępny na stronie www.czasopisma.aps.edu.pl lub drogą mailową (pracasocjalnaredakcja@aps.edu.pl) w pełnej wersji oraz w wersji do recenzji wraz z wypełnionym Oświadczeniem autora (do pobrania ze strony http://www.aps.edu.pl/uczelnia/wydawnictwo/czasopisma.aspx). W tej ostatniej należy usunąć z nagłówka swoje nazwisko i afiliację, z publikacji odwołania do badań własnych (można maskować dane pozwalające zidentyfikować Autora używając symboli XY), z bibliografii pozycje własnego autorstwa.
- Do artykułu w pełnej wersji należy dołączyć krótką informację o Autorze (tytuł, afiliacja – uczelnia/instytucja, wydział), nr ORCID oraz oświadczenie, że tekst nie był wcześniej opublikowany i nie został złożony w innych wydawnictwach.
- Tabele, wykresy, ilustracje opatrzone numerami i tytułami oraz adnotacją, w jakim programie (innym niż Word) zostały wykonane i do którego miejsca w tekście się odnoszą, powinny być umieszczone w oddzielnych plikach.
- Do artykułu naukowego należy dołączyć streszczenie (200–250 wyrazów), odzwierciedlające strukturę artykułu (wstęp, metodę, wyniki, wnioski), oraz słowa kluczowe (3–5) w języku polskim i/lub języku publikacji oraz w języku angielskim. Weryfikację streszczenia w języku angielskim zapewnia Wydawnictwo.
- Przypisy bibliograficzne oraz bibliografia powinny być sporządzone zgodnie ze standardem APA (6th Edition).
- Odwołania do źródeł powinny być umieszczone bezpośrednio w tekście i zawierać:
- w przypadku cytowania – nazwisko autora, rok wydania, nr strony, np.
(Malinowski, 2016, s. 12). - w przypadku powoływania się na źródło – nazwisko autora, rok wydania (ew. nr strony), np.
Zdaniem A. Malinowskiego (2016)…
Zdaniem A. Malinowskiego (2016, s. 18)…
Zdaniem wielu autorów (Kowalski, 2010, Żak, 2012; Malinowski, 2016)… [przy pierwszym powołaniu podajemy pełne imię] - Bibliografia powinna obejmować uporządkowane alfabetycznie (wg nazwiska autorów) wszystkie źródła, z których pochodzą cytaty i informacje zamieszczone w tekście.
Elementy opisu bibliograficznego:
- książki – nazwisko, inicjał imienia autora (redaktora), rok wydania, tytuł, miejsce wydania, wydawca, np.
- Smolińska-Theiss, B. (2014). Dzieciństwo jako status społeczny: edukacyjne przywileje dzieci klasy średniej. Warszawa: APS.
- rozdziału w książce – nazwisko autora rozdziału, rok wydania, tytuł rozdziału, inicjał imienia i nazwisko autora (redaktora) książki, tytuł książki, miejsce wydania, wydawca, np.
- Szmagalski, J. (2007). Metody pracy socjalnej w kontekście funkcji prakseologicznej pedagogiki społecznej. W: E. Marynowicz-Hetka, Pedagogika społeczna (t. 1, s. 381–424). Warszawa: WN PWN.
- artykułu z czasopisma – nazwisko i inicjał imienia, rok publikacji, tytuł artykułu, tytuł czasopisma, nr(t.) czasopisma, s. od–do, np.
- Gulczyńska, A. (2011). Stygmaty i schematy. Nowy Obywatel, 4, 38–39.
- pracy niepublikowanej – nazwisko autora, rok, tytuł, określenie rodzaju pracy, siedziba i nazwa instytucji, w której wykonano pracę lub w której jest ona przechowywana, np.
- Gnoińska, B. (2006). Cyberprzestrzeń kreatorem rzeczywistości dziecka. Praca magisterska. Warszawa: APS.
- opis bibliograficzny strony WWW musi zawierać nazwisko autora i tytuł pracy, tryb dostępu, protokół dostępu, a także datę dostępu.
- Wykaz literatury nie powinien zawierać informacji prywatnych ani prac w przygotowaniu. Odwołanie się do takich źródeł może występować jedynie w przypisach.
- Redakcja nie zwraca nadesłanych materiałów i zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w tekście artykułu, nie zmieniając treści merytorycznej.
- Teksty niespełniające wymagań Redakcji nie będą kierowane do recenzji.
- Wszelkie prawa do nadesłanych i opublikowanych tekstów przechodzą na Wydawcę.
- Autorzy publikacji powinni ujawnić wkład poszczególnych autorów w powstanie publikacji, wkład innych podmiotów oraz źródła jej finansowania („financial disclosure”), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający tekst.
- Autorzy zobowiązani są również do starannego i rzetelnego podawania źródeł pod ilustracjami, tabelami, wykresami itp.
- Wszelkie wykryte przejawy nierzetelności naukowej („ghostwriting” – brak ujawnienia wkładu innych osób w powstawanie publikacji, „guest authorship”, gdy udział Autora w powstanie publikacji jest znikomy lub nie miał miejsca, a pomimo to jest Autorem/Współautorem publikacji) będą dokumentowane i nagłaśniane.
- Artykuły recenzowane są poufnie i anonimowo („podwójna ślepa recenzja”) przez dwóch ekspertów niepozostających w konflikcie interesów z Autorem/Autorami tekstu zgodnie z „Dobrymi praktykami w procedurach recenzyjnych w nauce” (2011) opracowanymi przez MNiSW.
- Lista recenzentów publikowana jest w czasopiśmie raz w roku.
- Teksty niespełniające powyższych warunków nie będą rozpatrywane pod kątem publikacji.
- Warunkiem opublikowania artykułu jest pozytywna opinia recenzentów.
- Autorzy otrzymują autorski egzemplarz czasopisma.
Pobierz Oświadczenie Autora:
Redakcja prosi autorów o podawanie identyfikatorów ORCID (Open Researcher and Contributor ID).
Numer identyfikacyjny ORCID składa się z 16 cyfr podzielonych na 4 części zapisanych w formie URL (np. http://orcid.org/0000-0002-1825-0097).
Bezpłatnej rejestracji można dokonać na stronie: https://orcid.org/register