Bo jakie początki, takie będzie wszystko
Jan Komeński
Minister Edukacji zlecił Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej zadanie w dziedzinie nauczania o charakterze wdrożeniowo-naukowym, polegającym na przygotowaniu materiałów metodycznych i szkoleniowych w zakresie monitorowania rozwoju dziecka w wieku 3-6 lat na podstawie obserwacji funkcjonalnej prowadzonej podczas codziennych aktywności w przedszkolu z wykorzystaniem narzędzia Skali - Skrining Rozwoju Małego Dziecka (SRMD)
Zadanie finansowane z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Numer umowy: MEN/2025/DEW/383
Kierownik projektu w APS: dr Radosław Piotrowicz
Kontakt: skriningsrmd@aps.edu.pl
Termin realizacji: 13.06.2025 r. - 31.12.2025 r.
Adresaci projektu:
- wizytatorzy kuratoriów oświaty: ds. edukacji włączającej, wychowania przedszkolnego, kształcenia specjalnego;
- trenerzy-doradcy metodyczni wojewódzkich ośrodków doskonalenia nauczycieli;
- koordynatorzy WOKRO, SCWEW;
- powiatowi koordynatorzy, tj. pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek przedszkolnych, powiatowe centra edukacji.
Zadanie obejmuje:
- Opracowanie i walidacja Kwestionariusza SRMD dla dzieci w wielu 6-7 lat kończących edukację przedszkolną (czerwiec - październik 2025r.).
- Przygotowanie kadr do wdrażania programu monitorowania rozwoju dziecka w wieku 3-6 lat na podstawie obserwacji funkcjonalnej podczas codziennych aktywności w przedszkolu z wykorzystaniem narzędzia Skrining Rozwoju Małego Dziecka (SRMD) Kwestionariusza obserwacji aktywności dziecka w obszarach ICF (wrzesień - grudzień 2025r.).
- Opracowanie pakietu materiałów szkoleniowych e-learningowych dla liderów/koordynatorów do realizacji szkoleń wewnętrznych w placówkach wychowania przedszkolnego, wspierających monitorowanie rozwoju dziecka w wieku 3–6 lat, w oparciu o obserwację funkcjonalną prowadzoną w toku codziennych aktywności przedszkolnych (lipiec- październik 2025r.).
SEMINARIUM INAUGURUJĄCE:
30 czerwca odbyło się seminarium "Monitorowania rozwoju dziecka w wieku 3-6 lat na podstawie obserwacji funkcjonalnej prowadzonej podczas codziennych aktywności w przedszkolu z wykorzystaniem narzędzia Skali - Skrining Rozwoju Małego Dziecka (SRMD)".
Seminarium stanowiło forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami resortu edukacji, instytucji wspierających rozwój edukacji włączającej oraz środowisk naukowych i praktyków dotyczących realizowanych projektów oraz planowanych nowych działań.
Relacja fotograficzna z wydarzenia >>
AKTUALNOŚCI
Zadanie 1: Opracowanie i walidacja dodatkowego Kwestionariusza SRMD dla dzieci w wielu 6-7 lat kończących edukację przedszkolną
Obecnie:
- Opracowano arkusz dla dzieci kończących edukację przedszkolną stanowiący zakończenie pakietu Kwestionariuszy SRMD.
- TRWA REKRUTACJI NAUCZYCIELI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO, którzy podjęliby się walidacji w okresie wakacyjnym (pracują w tym czasie w przedszkolu, w którym są dzieci kończące edukację przedszkolną i rozpoczynają z dniem 1.09 szkołę). Osoby zainteresowane zapraszamy do rejestracji : https://konferencje.aps.edu.pl/umowy_walidacja_SRMD/
Zadaniem jest:
- Wypełnienie arkusza SRMD - dla dzieci kończących edukację przedszkolną na podstawie danych z arkuszy obowiązujących w przedszkolu oraz obserwacji dziecka (dla każdego dziecka odrębny arkusz) (07-08.2025).
- Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej dotyczącej arkusza dla nauczyciela - termin 08-09.2025).
- Badanie walidacyjne dziecka jest płatne dla osoby wykonującej badania. Po zarejestrowaniu i wypełnianiu danych rejestracyjnych, przygotowana zostanie umowa zlecenie na realizację badań przez APS, która zostanie przesłana do badającego.
- Badający otrzymuje plik pdf z arkuszem oraz link do wersji elektronicznej badania oraz instrukcje.
Zadanie 2: Przygotowanie kadr do wdrażania programu monitorowania rozwoju dziecka w wieku 3 - 6 lat na podstawie obserwacji funkcjonalnej podczas codziennych aktywności w przedszkolu z wykorzystaniem narzędzia Skrining Rozwoju Małego Dziecka (SRMD) Kwestionariusza obserwacji aktywności dziecka w obszarach ICF.
ZAPISY DO PROGRAMU SZKOLENIOWEGO DO 10 WRZEŚNIA 2025 R.
- Dla wizytatorów edukacji włączającej, wychowania przedszkolnego, edukacji specjalnej kuratoriów oświaty, doradców metodyczny regionalnych – wojewódzkich ośrodków doskonalenia nauczycieli. ( po 1 osobie z ośrodka)
Strona zapisów: https://konferencje.aps.edu.pl/srmd - Przedstawicieli placówek z terenu powiatu ( po 1 osobie z danej placówki) : koordynator WOKRO, Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna, doradca metodyczny Powiatowe centra edukacji (ośrodki doskonalenia nauczycieli), SCWEW
Strona zapisów: https://konferencje.aps.edu.pl/srmd-powiat
W PRZYGOTOWANIU
Realizacja modułu szkoleniowego (18 godz. online) dla zapisanych koordynatorów – godz. wrzesień-grudzień, 2025. (16 grup szkoleniowych z podziałem na województwa).
Zadanie 3: Opracowanie webinariów i materiałów szkoleniowych e-learningowych dla liderów/koordynatorów (lipiec- wrzesień 2025)
- Konsultacje dla liderów i placówek przedszkolnych (październik-grudzień, 2025)
- Wdrożenie – Seminaria na poziomie wojewódzkim (listopad-grudzień, 2025)
Projekt uzupełnia działania realizowane w ramach kluczowych przedsięwzięć w tym obszarze takich jak:
- Opracowanie i pilotaż standardów w zakresie organizacji wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej: MEiN/2021/DWKI/80 (2021-2022).
- Projekt innowacyjno-wdrożeniowy w zakresie oceny funkcjonalnej polegający na badaniu i opracowaniu modelowych rozwiązań na rzecz świadczonego lokalnie międzysektorowego wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin na podstawie metodyki oceny funkcjonalnej z wykorzystaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia – ICF, (Uniwersytet Śląsk (lider),APS. UMCS, UAM, KUL- MEiN/2022/DWEW/1070 (2022-2024).
- Realizacja zadania w dziedzinie nauczania, dotyczącego rozwijania kompetencji w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny (WWR) kadr jednostek systemu oświatowy, które pełnią funkcję wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno- opiekuńczych MEiN/2023/DWEW/2356 – projekt zrealizowany w 2023 r.
- Projekt IBE-PIB pn. „Wspierania dostępności edukacji dzieci i młodzieży” i „Kariera bez barier”,
działania projektowe realizowane przez IBE-PIB we współpracy z UNICEF projekcie „Szkoła dostępna dla wszystkich”. - Wsparcie oferowane przez specjalistyczne centra wspierające edukację włączającą (SCWEW) oraz Centrum Koordynacyjne SCWEW, utworzone w ORE.
Nowe zadanie wpisuje się w długofalowe działania na rzecz rozwoju edukacji opartej na indywidualnym podejściu do potrzeb rozwojowych każdego dziecka.