Wybór kierunku studiów jest ważną decyzją edukacyjną, która ma istotny wpływ nie tylko na przyszłą drogę zawodową, ale też na sukcesy w życiu osobistym. Właściwy, zgodny z predyspozycjami, wybór daje bowiem satysfakcję i możliwość realizowania swoich pasji życiowych.
Jeżeli Państwa zainteresowania koncentrują się wokół kierunków społecznych, związanych z ideą humanizmu i działaniami na rzecz drugiego człowieka, to zapraszam w mury naszej Uczelni.
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej jest najstarszą uczelnią pedagogiczną w Polsce. Powstała, jako Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, w roku 1922 z połączenia Instytutu Fonetycznego i kierowanego przez nasza Patronkę – Marię Grzegorzewską – Państwowego Seminarium Pedagogiki Specjalnej. To właśnie Maria Grzegorzewska zarysowała blisko sto lat temu wizję pedagogiki ukierunkowanej na zaspakajanie szeroko rozumianych potrzeb społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.
Pozostając wierni przesłaniu Marii Grzegorzewskiej staramy się tworzyć uczelnię otwartą na problemy współczesnego świata, odpowiadającą aspiracjom nowych pokoleń kandydatów na studia.
Dużą wagę przywiązujemy do jakości kształcenia studentów i poziomu naukowego naszej Uczelni. Jeżeli ją wybierzecie, to spotkacie na swojej drodze wybitnych nauczycieli akademickich, aktywnych zarówno w obszarze nauki, jak i codziennej pracy ze studentami. Wyrazem pozycji naukowej APS-u jest przyznanie nam uprawnień do doktoryzowania i habilitowania w dyscyplinie „pedagogika” oraz do doktoryzowania w dyscyplinach „socjologia” i „psychologia”. Szczycimy się również wysoką pozycją w rankingach uczelni pedagogicznych i kierunków studiów.
Ze względu na charakter naszej Uczelni dbamy o integrację teorii z praktyką. Znajduje to swoje odbicie w nowoczesnych planach i programach kształcenia, w organizacji praktyk oraz we współpracy z placówkami edukacyjnymi.
Nasi studenci korzystają ze stypendiów naukowych, mają też możliwość wyjazdów do uczelni zagranicznych – w ramach programu Erasmus.
Kształcimy młodzież w systemie bolońskim, czyli dwustopniowym. Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie trwające 3 lata, natomiast studia drugiego stopnia to studia magisterskie trwające 2 lata.
Dla tych, którzy po studiach myślą o pracy naukowej prowadzimy Szkołę Doktorską.