Przed nami kolejne seminarium organizowane przez UrbanLab Instytutu Filozofii i Socjologii APS w ramach projektu "Niepełnosprawne miasta".
W mediach cyklicznie pojawiają się materiały dotyczące osób z niepełnosprawnościami, choćby teraz, z okazji poświęconego im dnia (3 grudnia). Co pewien czas powraca także temat dostępności przestrzeni miejskich. Czytając kolejny raz o zbyt wysokich krawężnikach, nieprawidłowo zaparkowanych samochodach blokujących chodniki, nieczynnych windach i schodach ruchomych mamy wrażenie, że w zasadzie w mieście niewiele się pod tym względem zmienia, a katalog potrzeb osób z niepełnosprawnościami ogranicza się tylko do zniesienia fizycznych barier w poruszaniu się.
Czy tak jest rzeczywiście? Po pierwsze, obserwujemy kroki w dobrym kierunku. Warszawa w 2020 roku została uhonorowana nagrodą Acces City Award za podejmowane działań na rzecz zwiększenia dostępności dla wszystkich mieszkańców, bez względu na ich ograniczenia. To znak, że miasto próbuje poprawić sytuację, choć nie wszystko idzie gładko i nie wszystkie wprowadzone rozwiązania sprawdzają się.
Po drugie, wciąż potrzebne jest poszerzanie świadomości, jak różne potrzeby w zakresie dostępności przestrzeni mogą mieć osoby z niepełnosprawnościami. O ile ograniczenia w poruszaniu przebijają się w publicznym dyskursie, o tyle niewiele wiemy na przykład o specyfice potrzeb osób w spektrum autyzmu czy z niepełnosprawnością intelektualną.
Na kolejnym seminarium Urban Lab z serii „Nie(pełno)sprawne miasta” będziemy zatem rozmawiać o dostępności przestrzeni miejskiej z różnych perspektyw. Zapytamy zaproszonych ekspertów o diagnozę obecnego stanu rzeczy. Spróbujemy ustalić, co w tej sprawie robi miasto, a o co walczą aktywiści? Pochylimy się nad szerszymi społecznymi skutkami i znaczeniem wprowadzanych zmian. Poszukamy wspólnie „białych plam” na mapie świadomości problemów z dostępnością, włączając namysł nad osobami, które nie mogą korzystać z przestrzeni miejskiej z pełną swobodą.
Seminarium odbędzie się 15.12.2022 w godzinach 18-20, w formie zdalnej na MS Teams.
Naszymi gośćmi będą:
- Joanna Dryjańska - mama autystycznego nastolatka z niepełnosprawnością intelektualną oraz dwóch młodych dorosłych z ZA. Zaangażowana we wspieranie rodziców dzieci w spektrum autyzmu oraz szkolenie nauczycieli i specjalistów, współpracuje m.in. z fundacją Ale Klasa.
- Sebastian Grzywacz - współzałożyciel Fundacji Ponad Słowami, przewodnik po Niewidzialnej Wystawie w Warszawie, Przewodniczący Rady Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, od wielu lat aktywnie walczący o prawo osób z niepełnosprawnościami do dostępności przestrzeni publicznej, kultury i edukacji.
- Adam Piotr Zając - koordynator dostępności ZDM, z tematem dostępności związany od 10 lat jako mieszkaniec, urzędnik i okazjonalnie projektant.
Link do spotkania: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_YjVhMjNmNzYtMzVmNC00NmNhLWI4YWItMjA2M2Q3MjcyZTlm%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22aee18df6-9fc6-4188-b9f4-b3f12e451c86%22%2c%22Oid%22%3a%22d26d5319-cdd6-41ad-b589-fcf5281fc34f%22%7d
Zapraszamy!