Wykład profesora wizytującego Petera K. Jonasona z Uniwersytetu Padewskiego

Aktualizacja: 16-06-2020

Szkoła Doktorska APS zaprasza na wykład Petera K. Jonasona, Ph.D z Uniwersytetu Padewskiego dotyczący badań w obrębie ewolucyjnej psychologii osobowości: Cech Ciemnej Triady w różnych krajach świata i preferencji doboru „inteligentnych” partnerów życiowych. 

NOWY TERMIN ❗️ 28.04.2020 r. wykład realizowany zdalnie na ZOOM

W ramach corocznej wizyty profesora z zagranicy będziemy gościć Petera K. Jonasona, Ph.D z Uniwersytet Padewskiego z wykładem pt. "Evolutionary personality psychology research: The Dark Triad traits around the world and mate preferences in „smart” intimate partners."

Profesor Peter K. Jonason zaprezentuje dwa kierunki swoich badań bazujące na ewolucyjnych modelach psychologii. Jako ilustracji pierwszego kierunku użyje danych, które pozwoliły pokazać, że osoby z Turcji mają wyższy poziom cech osobowości Ciemnej Triady niż Australijczycy, co jest związane z percepcją warunków życia. Ponadto, używając danych z 49 krajów, wykazał, że w krajach, które mają mniej zaawansowane, bardziej hierarchiczne systemy kulturowe, ludzie są, na poziomie populacji, bardziej narcystyczni. Różnice międzypłciowe w poziomie narcyzmu są większe w bardziej zaawansowanych kulturowo społeczeństwach. 

Drugą linię badań zilustruje danymi z trzech eksperymentów przeprowadzonych online, których wyniki sugerują, że osoby różnej płci preferują podobnie wykształconych/inteligentnych partnerów, ale tylko dla relacji długoterminowych. Dla krótkotrwałych związków, mężczyźni dewaluują wykształcenie/inteligencję partnerek, podczas gdy kobiety przeceniają wykształcenie/inteligencję partnerów.

 

Po wykładzie otwartym, odbędzie się seminarium doktoranckie, którego celem jest wprowadzenie studentów do badań w perspektywie ewolucyjnej na przykładach badań na temat szczęścia, preferencji doboru partnerów i ciemnej strony osobowości.

Wykład prowadzony jest w języku angielskim.


Peter Jonason psychologią zajął się dość późno. Początkowo zamierzał zajmować się prawami dziecka. Na czwartym roku studiów licencjackich z nauk politycznych i komunikacyjnych zajął się tematyką psychologii ewolucyjnej i z tym obszarem badań związał się na dobre. Wykładał i współpracował z ośrodkami naukowymi na całym świecie, tworząc obszerny zbiór badań (ponad 125 artykułów) na takie tematy, jak psychologia godowa, różnice płciowe, a przede wszystkim cechy Mrocznej Triady. W 2014 r. otrzymał nagrodę IgNobel za pracę nad cechami Mrocznej Triady. Zasiada w redakcjach czasopism takich jak „Personality and Individual Differences”, „Plos One” oraz jest redaktorem naczelnym „Frontiers in Psychology (Evolutionary)”. Niedawno opuścił pracę w Sydney w Australii, aby przenieść się do Europy, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie w Padwie. Aktualnie w ramach programu NAWA gości w Polsce, rozwijając swoje zainteresowania na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Informacje organizacyjne

  • Termin: Uległ zmianie - niebawem Szkoła Doktorska poda nowy
  • Miejsce: sala 3213, piętro I, bud. C Akademii Pedagogiki Specjalnej (ul. Szczęśliwicka 40, Warszawa)
  • Język wykładu - angielski
  • Zapisy: https://zapisy.aps.edu.pl/

 

W imieniu Szkoły Doktorskiej APS serdecznie zapraszamy.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 03-03-2020