Powrót do przeszłości, czyli jak zmieniają się uczelnie

Aktualizacja: 16-06-2020

Szkoła Doktorska APS zaprasza na wykład dr. hab. Dominika Antonowicza Kierownika Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym na UMK w Toruniu. Wykład i dyskusja odbędą się 21 maja br. Początek o godz. 9:00.

 

Uniwersytety należą do najstarszych i zarazem najbardziej trwałych instytucji kultury europejskiej. Pozornie konserwatywne i hermetyczne stanowią intrygujący przykład organizacji sprawnie dostosowujących się do trudnych uwarunkowań polityczno-ekonomicznych, przez wieki umiejętnie balansując pomiędzy imperialnymi zakusami władz świeckiej i kościelnej. Uniwersytety są wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją bogatą historię, ale przede wszystkim z powodu szczególnego ustroju, specyficznego sposobu zarządzania, a także wielości oraz złożoności realizowanych funkcji.

Od XIX wieku los uniwersytetów nierozerwalnie związany jest z instytucją państwa i jej przeobrażeniami, które doprowadziły do

  • nacjonalizacji szkolnictwa wyższego i podporządkowaniem go celom państwowym,
  • umasowieniu kształcenia i demokratyzacji ustroju instytucji akademickich,
  • wprowadzenia mechanizmów quasi-rynkowych, aż wreszcie
  • umiędzynarodowienia uczelni.

Celem wykładu "Powrót do przeszłości, czyli jak zmieniają się uczelnie" będzie krytyczne spojrzenie na uniwersytety przez pryzmat artykułowanych wobec nich oczekiwań, towarzyszących im wewnętrznych napięć, a przede wszystkim wyzwań, z którymi uniwersytety muszą się zmierzyć. Przedmiotem wykładu będą bardzo aktualne zjawiska i procesy, których zrozumienie wymaga jednak sięgnięcia do historii uniwersytetów.

Wykład odbywa się w ramach cyklu Szkoły Doktorskiej APS - "Konwersatoryjny wykład otwarty i seminarium dla doktorantów". Serdecznie zapraszamy.

 

Dr hab. Dominik Antonowicz - Kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym na UMK w Toruniu.  Zajmuje się badaniem globalnych trendów w polityce wobec nauki oraz szkolnictwa wyższego, a także zarządzaniem instytucjami akademickimi. W sposób szczególny analizą procesów reformowania systemów szkolnictwa wyższego oraz ewaluacją  badań naukowych.

Ukończył studia w UMK (socjologia) oraz University of Birmingham (public management), pracował także w Center of Higher Education Policy Studies (CHEPS) na University of Twente oraz  Centro de Investigação de Políticas do Ensino Superior CIPES na University of Porto. Był także stypendystą rządu brytyjskiego (Chevening Scholar) oraz Fundacji na rzecz Nauki Polski (Start oraz Kolumb).

Jest autorem dwóch książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego publikowanych w prestiżowych polskich międzynarodowych periodykach naukowych (Higher Education, Studies in Higher Education) oraz rozdziałów w monografiach wydanych przez np. Oxford University Press, Routledge, Pelgrave-Macmillan czy Springer.

 

Informacje organizacyjne

  • Termin: 21.05.2020, 9:00-10:00 - wykład, 10:00-10:30 - dyskusja, 10:40-11:25 spotkanie z doktorantami
  • Miejsce: Spotkanie za pośrednictwem ZOOM
  • Zapisy: Zgłoszenia udziału Szkoła Doktorska APS przyjmuje do 20 maja br. na stronie - www.zapisy.aps.edu.pl
  • Wydarzenie na Facebooku: dołącz >>


 

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 12-05-2020