Pierwszy raz w takim gronie i w taki sposób rozmawialiśmy o procesie dydaktycznym i możliwości podnoszenia jego jakości w Akademii. Dzięki Inicjatywie Instytutu Pedagogiki 25 lutego br. spotkali się nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, studenci studiów magisterskich i doktoranckich oraz kadra zarządzająca, aby porozmawiać o jakości kształcenia w APS.
Na spotkaniu byli nauczyciele akademiccy z Instytutów Akademii oraz pracownicy administracji z Biura Spraw Studenckich, Planowania Kształcenia oraz Pomocy Materialnej i Absolwentów, studentki i doktorantki, a także kadra zarządzająca.
Przy ostatkowych pączkach, kawie i herbacie omawiano sukcesy i porażki związane z procesem dydaktycznym w naszej Uczelni. Interesująca było zderzenie tak wielu różnych perspektyw.
Studentki podkreślały wartość, jaką jest rodzinna atmosfera panującą w Akademii, ale wskazywały również na potrzebę ciekawszych form prowadzenia zajęć i większej przestrzeni na realizację praktyk. Doktorantki sygnalizowały natomiast trudności związane z dualizmem pełnionej przez siebie roli – studentek i nauczycielek. Pracownice wspierające kształcenie od strony administracyjnej zauważały pozytywną zmianę w podejściu do studenta w ciągu ostatnich lat. Wskazywały jednak na trudności związane ze zmianą prawa dotyczącego procesu kształcenia oraz zmianami struktury Uczelni.
Dla nauczycieli akademickich istotny był problem systemowego niedocenianie kariery i zaangażowania dydaktycznego. Jednocześnie jako wartość wskazywali współtworzenie dobrych praktyk dydaktycznych oraz wsparcie koleżeńskie w tym zakresie. Natomiast zarządzający kształceniem w Akademii zaznaczali trudności wynikające ze zmieniających się warunków zewnętrznych, ale podkreślali jednocześnie wartość dobrych relacji międzyludzkich w Akademii, współpracę i rosnącą samodzielność pracowników zajmujących się kształceniem.
Najważniejszym rezultatem tego wspólnego namysłu nad kształceniem wydaje się możliwość wybrzmienia i usłyszenia nawzajem głosów reprezentujących spojrzenie na proces dydaktyczny z bardzo różnych perspektyw. To pierwsze spotkanie w takim gronie, na pewno nie było ostatnim. Niebawem zaprosimy na kolejne Ogrody Nauki i Ogrody Dydaktyki odbywające się w ramach cyklu spotkanie z cyklu Ogrody Instytutu Pedagogiki.