Dzień z Prof. Stephenem von Tetzchnerem

Aktualizacja: 16-06-2020

W związku z podjętymi działaniami prewencyjnymi związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronowirusa COVID-19 na terenie kraju wydarzenie w dniu 28.03.2020
DZIEŃ Z PROF. STEPHANEM TETZCHNEREM NAUKOWE PODSTAWY PRAKTYKI AAC jest ODWOŁANE

Dokonane opłaty będą zwracane na Państwa konta.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu „Dzień z…” organizowane przez Stowarzyszenie „Mówić bez Słów” – ISAAC Polska oraz Instytut Pedagogiki Specjalnej  Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, 28 marca 2020 r., godz. 10.00 w Audytorium im. Janusza Korczaka aula C, APS
Gościem wydarzenia będzie prof. Stephen von Tetzchner, światowy autorytet naukowy w dziedzinie psychologii rozwojowej oraz AAC, znany w Polsce jako współautor podręcznika „Wprowadzenie do wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się”. W trzech wykładach szkoleniowych profesor przedstawi m.in. zagadnienia związane z badaniami w dziedzinie AAC oraz ich znaczeniem dla  praktyki,  a także podzieli się opartą na badaniach wiedzą o rozwoju językowym osób, korzystających z AAC oraz sposobami efektywnego wspierania tego rozwoju.
Więcej informacji o profesorze: http://tiny.cc/cwa0j
PROGRAM: 
„Naukowe podstawy praktyki AAC”:
10.00 – 11.30  Środowisko językowe i budowanie rusztowania dla wspierania     
                        rozwoju umiejętności porozumiewania się (skafolding w AAC)
11.30 – 12.00  przerwa kawowa
12.00 – 13.30  Symbol graficzny w komunikacji
13.30 – 14.00  przerwa kawowa
14.00 – 15.30  Stawanie się rozmówcą w AAC.

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Mówić bez Słów -ISAAC Polska, Instytut Pedagogiki Specjalnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

         

REJESTRACJA

Prof. Stephen von Tetzchner jest emerytowanym profesorem w Katedrze Psychologii Rozwojowej i Szkolnej Uniwersytetu Oslo w Norwegii. Przedmiotem jego zainteresowań i badań jest szeroki wachlarz zagadnień z zakresu typowego i atypowego rozwoju, a szczególnie rozwoju komunikacji i języka  osób z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością ruchową, osób głuchych, niewidomych, z zespołem Retta, zespołem Touretta, autyzmem i zespołem Aspergera.
Jego doświadczenie praktyczne związane jest z dziećmi, które nie nabywały umiejętności językowych w typowy sposób i potrzebowały alternatywnych środków językowych do wsparcia lub zastąpienia mowy. Profesor von Tetzchner analizuje ich komunikację i język w ujęciu rozwojowym  z koncentracją na transakcyjnym charakterze procesu, kierującego rozwojem.
Od 1998r. jest członkiem Komitetu Naukowego ISAAC, w 2002 i 2004 przewodził Sympozjum Naukowemu ISAAC. W ostatnich latach kierował pracami badawczymi międzynarodowej grupy naukowej ISAAC.
Profesor von Tetzchner współpracuje z norweskimi organizacjami, działającymi na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami, takimi jak: Stowarzyszenie Autyzmu, Stowarzyszenie Zespołu Retta, Stowarzyszenie Zespołu Touretta, Stowarzyszenie Mózgowego Porażenia Dziecięcego.
Jest autorem publikacji z zakresu psychologii rozwojowej, rozwoju językowego, wspomagających i alternatywnych sposobów komunikacji, rehabilitacji, zachowań trudnych, psychologii szkolnej, choroby Battena i autyzmu. W Polsce znany jest przede wszystkim jako  współautor podręcznika „Wprowadzenie do wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się”, wydanego przez Stowarzyszenie Mówić bez Słów.

Informacja:
https://www.sv.uio.no/psi/english/people/aca/stephent/index.html
Publikacje:
https://wo.cristin.no/as/WebObjects/cristin.woa/wa/fres?sort=ar&la=en&action=sok&pnr=23226

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 27-02-2020