Wyróżnienie w Konkursie "Promocja słowem" na publikację artykułu promocyjnego

Wyróżnienie w Konkursie "Promocja słowem" na publikację artykułu promocyjnego

Aktualizacja: 14-07-2020

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wyróżniła opowieść o 130 studentach socjologii APS przeszkolonych w warszawskiej Przestrzeni Facebooka. APS otrzymała wyróżnienie za tekst opowiadający o certyfikatach Facebooka uzyskanych przez studentów socjologii APS w programie rozwoju kultury cyfrowej. Tekst wyróżniony w konkursie NAWA na międzynarodową promocję polskiego obszaru szkolnictwa wyższego i nauki powstał w Instytucie Filozofii i Socjologii APS, w socjologicznej Pracowni Komunikacji i Mediów kierowanej przez dr. Piotra Toczyskiego, autora wielu prac internetoznawczych i badań internetu. Pracownia jest miejscem koordynacji dwóch specjalności dla studentów APS: licencjackiej z socjologii komunikacji i magisterskiej z socjologii mediów.

Opisany projekt jest efektem współpracy Pracowni Komunikacji i Mediów APS z operatorem ogólnoeuropejskiego programu Facebook Inc. na rzecz rozwijania kultury cyfrowej. W Warszawie administratorem programu jest społeczność Geek Girls Carrots. Warsztaty zorganizowane przez trenerów edukacji medialnej w kooperacji APS i GGC były pierwszymi w Polsce szkoleniami Facebooka z kultury cyfrowej. Ich format został następnie w uogólnionej wersji udostępniony innym odbiorcom w Warszawie, a później uczestnikom w innych miastach Polski i kilku krajów Europy. Dzięki uruchomieniu współpracy, 130 studentów socjologii kultury, komunikacji i mediów z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej wzięło udział w jednym z pięciu całodniowych warsztatów w szkoleniowej przestrzeni Facebooka. Do warsztatu rozwijania kompetencji cyfrowych zakwalifikowali się zarówno studenci pierwszych lat, jak i wybrani magistranci.

Dla studentów socjologii udział w programie był elementem przedmiotów specjalnościowych, ale w warsztatach w warszawskiej Przestrzeni Facebooka wzięli też udział zainteresowani studenci psychologii społeczności i edukacji medialnej w APS. Całodniowe warsztaty polegają na pracy w małych grupach nad konkretnymi problemami związanymi z uczestnictwem w różnych społecznych rolach zawodowych i osobistych w trakcie korzystania z internetu.

Ośrodek szkoleniowy Przestrzeń from Facebook mieści się w zrewitalizowanym budynku obok Hali Koszyki. Część uczestników, mieszkających na co dzień w podwarszawskich miejscowościach, odwiedziło po raz pierwszy budynek uchodzący za prestiżową przestrzeń rozwijania kultury przedsiębiorczości i włączania ludzi w obieg kultury cyfrowej. Każdy uczestnik warsztatu otrzymał certyfikat Facebooka, wzmacniając także formalnie swoje kompetencje uczestnictwa w kulturze cyfrowej. Certyfikowani uczestnicy lepiej, mądrzej i bardziej swobodnie poruszają się w przestrzeni internetowej. Wychodzą z warsztatu jako świadomi uczestnicy pośredniczący między swoimi społecznościami w tworzeniu wciąż na nowo kultury cyfrowej. Uczestnicy uzyskali umiejętności składające się na międzynarodowy certyfikat kompetencji cyfrowych od Facebooka, dobrze widziany przez pracodawców na całym świecie.

Kolejna edycja warsztatów odbędzie się w roku akademickim 2019/2020. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Instytutem Filozofii i Socjologii APS. 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 28-08-2019