Wizyta gości z Tajwanu w APS

Aktualizacja: 14-07-2020

W okresie od 24. marca do 7.  kwietnia 2019 r. w Instytucie Pedagogiki Specjalnej APS w ramach umowy bilateralnej pomiędzy uczelniami gościliśmy wykładowców, w tym prof.  Chihying Yang Dziekana NPU i prof. Yang i Chiu-Hsia Huang,  oraz studentów z Tajwanu z National Pingtung University.
Opiekę merytoryczno-organizacyjną ze strony tajwańskiej sprawowała prof. Chiu-Hsia Huang, zaś ze strony polskiej dr hab., prof. APS Ewa M. Kulesza.
Tajwańscy studenci mieli możliwość zapoznania się z: organizacją i programem kształcenia pedagogów specjalnych w Akademii (spotkanie z prof. Barbarą Marcinkowską, Prorektor ds. Dydaktyki, i prof. Joanną Głodkowską, Dyrektor Instytutu Pedagogiki Specjalnej),  historią rozwoju pedagogiki specjalnej w Polsce i naszą Patronką (Muzeum Marii Grzegorzewskiej, oprowadzał kustosz prof. APS Jacek Kulbaka), z inicjatywami i życiem społeczności studenckiej (spotkanie z Samorządem APS), z działalnością naukową studentów (Koło Naukowe Terapii Pedagogicznej).
Specjalnie dla studentów z Tajwanu pracownicy Zakładu Terapii Pedagogicznej - dr Bernadetta Kosewska i dr Kamil Kuracki - poprowadzili swoje zajęcia dydaktyczne w języku angielskim.
W ramach zapoznania się z system kształcenia i wsparcia osób ze specjalnymi potrzebami zorganizowano szereg hospitacji w placówkach kształcenia integracyjnego i specjalnego, w tym w:
-             Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 291 (opieka: prof. APS Ewa M. Kulesza),
-             Szkole Integracyjnej nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego (opieka: dr Danuta Al-Khamisy),
-             Niepublicznej Szkole Podstawowej Montessori (opieka: dr Urszula Gosk),
-             Szkole Podstawowej Specjalnej nr 177 i Warsztacie Terapii Zajęciowej "Wiara i Nadzieja" (opieka: mgr Katarzyna Kruś i mgr Monika Gałkowska),
-             Niepublicznej Szkole Podstawowej Promitis dla Dzieci z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu (opieka dr Diana Aksamit, mgr Ewelina Młynarczyk-Karabin),
-             Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach (opieka: dr Małgorzata Paplińska oraz studenci - Julian Boronowski i Aleksandra Krzemińska).
Ponadto Studenci tyflopedagogiki towarzyszyli grupie z Tajwanu w trakcie zwiedzania Niewidzialnej Wystawy.
Podsumowanie stażu kształceniowego odbyło się w Klubokawiarni Życie jest fajne (organizacja dr Bernadetta Kosewska).

WSZYSTKIM DYREKTOROM PLACÓWEK I OSOBOM, KTÓRE GOŚCIŁY GRUPĘ Z TAJWANU PIĘKNIE DZIĘKUJEMY ZA SERDECZNE PRZYJĘCIE I PODZIELENIE SIĘ DOBRĄ POLSKĄ PRAKTYKĄ PEDAGOGICZNĄ.

Informację przygotowała Ewa M. Kulesza, dr hab., prof. APS.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 13-05-2019