Konferencja będzie okazją do:
- wymiany doświadczeń i refleksji o kierunkowości dydaktyki wobec problemu globalnej degradacji środowiska przyrodniczego
- weryfikacji treści programowych, które wskazują efekty kształcenia z zakresu przeciwdziałaniu antropopresji
- ukazania doświadczeń działań prozdrowotnych i proekologicznych w ujęciu celów Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2030.
Uczestnicy:
pedagodzy, nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele akademiccy, dydaktycy przedmiotów przyrodniczych, nauczyciele przedmiotów przyrodniczych i ścisłych wszystkich poziomów kształcenia, doradcy i konsultanci metodyczni, edukatorzy, doktoranci, studenci.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny –zapraszamy również decydentów, aktywistów, popularyzatorów nauki.
Tematyka:
Współczesne życie wzbogacone w technologie i przesyt wszelkich udogodnień w życiu, doprowadziło do zniewolenia człowieka. Społeczeństwo, dzięki mnogości sposobów prowadzenia wygodnego życia, coraz rzadziej poddaje refleksji swoje działania, które pogłębiają skalę antropopresji.
Zgodnie z treścią Strategii Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r., kraje członkowskie ONZ powinny osiągnąć 17 celów, aby przyczynić się do powstrzymania: kryzysu klimatycznego, zagłady istot żywych, eskalacji chorób. Ponadto wszystkim ukazać zasadność partnerstwa w osiąganiu celów. Już dziś widzimy, że jest to niemożliwe a jednak zadaniem pedagogów, przywódców edukacyjnych i nauczycieli jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju z myślą o przyszłych pokoleniach.
Przedmioty przyrodnicze są kanwą niezbędną do kształtowania kierunku odpowiednich działań w ochronie przyrody i zdrowia człowieka. Wyzbycie się incydentalnego charakteru edukacji, zwalczanie prokrastynacji decydentów oraz ukazanie wiedzy w sposób inkluzyjny dla szerokiej społeczności lokalnej, może zagwarantować globalny zwrot w kierunku podnoszenia poziomu jakości ochrony środowiska i zdrowia człowieka. Edukacja demokratyczna w połączeniu z kształceniem globalnym może wspomagać odpowiedzialność wśród obywateli. Tym samym stajemy w obliczu nowych wyzwań dla edukacji zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Zachęcamy, aby spotkanie stało się fundamentem do dyskusji o mnogości zagrożeń, form naprawy oraz strategii kształcenia przez całe życie, w następujących sekcjach tematycznych:
Sekcje tematyczne:
- Problematyka konsumpcjonizmu i jej wpływ na stan przyrody i zdrowia człowieka.
- Egzekwowanie realizacji celów zrównoważonego rozwoju w edukacji formalnej i nieformalnej.
- Tożsamość i autorytet człowieka i jego wpływ na zanikanie lokalności w obliczu globalizacji.
- Problem edukacji klimatycznej a zachowanie ekosystemu.
- Sposoby zwalczania prokrastynacji decydentów w edukacji.
- Animatorzy edukacji dla zrównoważonego rozwoju w działaniach społeczności lokalnych.
- Inkluzyjne oraz incydentalne działania edukacyjne celem wyzwolenia człowieka z kryzysu ekologicznego.
- Obojętność ludzi wobec zagrożeń i szanse refleksyjno-filozoficzno-etyczne w postrzeganiu ekologii.
- Interdyscyplinarność zmian społecznych w ochronie przyrody i zdrowia człowieka.
- Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w metodologii badań naukowych.
Jesteśmy otwarci na szerokie rozumienie problematyki i podjęcie nowych tematów przez Uczestników Konferencji. Zapraszamy do zgłaszania swoich propozycji.
Kliknij, aby zapoznać się ze szczegółowym programem konferencji >>