W ramach obchodów stulecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) oraz w 134. rocznicę urodzin twórczyni Akademii i jednocześnie w Roku Marii Grzegorzewskiej Instytut Filozofii i Socjologii APS oraz Instytut Pedagogiki APS zapraszają do udziału w konferencji poświęconej uczestnictwu kobiet w życiu akademickim polskich uniwersytetów w XX w. Jaką rolę odgrywały w nim kobiety? Jakie bariery i możliwości napotykały w swoich działaniach? Jakie są ich osiągnięcia?
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki różnych dziedzin nauki reprezentujący zarówno środowisko polskich badaczy i badaczek, jak i uczelni zagranicznych.
Poszczególne wystąpienia zostały ułożone w cztery sesje tematyczne:
- Maria Grzegorzewska – portret wielokrotny,
- Kobiety w nauce. Okres międzywojenny,
- Kobiety w nauce. Okres PRL-u,
- Okres transformacji.
W pierwszej sesji zostaną zaprezentowane wyniki biograficznych badań dotyczących postaci Marii Grzegorzewskiej, ukazujące mało znany obraz jej środowiska rodzinnego, niełatwą drogę edukacyjną i ambitne cele zawodowe, realizowane w kontekście dwóch wojen światowych, głębokich przemian zachodniego kręgu kulturowego i losów polskiego narodu i państwowości. W sesji drugiej zostaną podjęte wątki działalności kobiet w obszarze pracy socjalnej oraz problemów, z jakimi mierzyły się kobiety na polskich uniwersytetach w okresie międzywojennym, a także o obecności Polek na uniwersytetach europejskich. Sesja trzecia poświęcona będzie natomiast okresowi PRL-u - roli socjolożek w kształtowaniu powojennego dyskursu eksperckiego i polityki emancypacyjnej. Konferencję zakończy sesja, podczas której zastanowimy się, jaki wkład wnoszą kobiety w naukę europejską oraz jakie są doświadczenia polskich reformatorek.
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa.
Informacje organizacyjne
- Termin: 8 kwietnia 2022 r. w godz. od 10.00 do 17.30
- Program konferencji - Program w pliku Word (24 KB)
- Forma wydarzenie: Wydarzenie w formie online
- Zgłoszenia: Chęć udziału można zgłaszać przez przesłanie formularza ze strony: Wybory kobiet - Obecność Polek na uniwersytetach w XX wieku (aps.edu.pl)
W sprawie szczegółowych informacji prosimy o kontakt z dr Beatą Nessel-Łukasik -wyborykobiet@aps.edu.pl.
Konferencja odbywa się pod patronatem the Global Network of UNESCO Chairs on Gender i The R. B. Zajonc Institute for Social Studies UNESCO Chair "Women -Society- Development" oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.
Dofinansowano w ramach programu „Doskonała Nauka” ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Patronat Honorowy
Polski Komitet Narodowy UNICEF udzielił patronatu honorowego obchodom 100-lecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej