Twórczy TROP - taka wystawa tylko u nas

Aktualizacja: 31-01-2022

O wyjątkowości Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej świadczą m.in. takie przedsięwzięcia jak to - zorganizowana przez interdyscyplinarny zespół wirtualna wystawa sztuki Grupy TROP.

Zapraszamy serdecznie na ogólnie dostępną, wirtualną wystawę prac plastycznych pt. "Twórczy TROP" prezentującą sztukę członków i członkiń Grupy Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP. W ramach wystawy można również obejrzeć wywiady z twórcami prezentowanych prac. Rozmowy dotyczą doświadczania kryzysów psychicznych, znaczenia twórczości w procesie zdrowienia oraz działalności samopomocowej.

Kreatywność a proces zdrowienia

Wystawa, do obejrzenia której zapraszamy, prezentuje efekt twórczego podejścia do życia osób po kryzysie psychicznym. Aktywność samopomocowa Grupy TROP koncentruje się na wsparciu innych osób chorujących, głównie poprzez doradztwo oraz przeciwdziałanie stygmatyzującym postawom społecznym. Wystawa „Twórczy Trop” koncentruje się natomiast na twórczości. Jest to aspekt niezwykle ważny i unikalny - a jednocześnie często bywa pomijany - w kontekście procesu zdrowienia.

- Chcę tworzyć świat [...] Kiedy człowiek jest chory psychicznie, to praktycznie nie ma żadnych ograniczeń, bo choroba psychiczna go ograniczyła. Więc co może ograniczyć jeszcze więcej? Kochani, nas już nic więcej, nic nie może ograniczyć, więc idziemy tylko do przodu [...] Moim marzeniem [...] jest budowanie TROP-u, który będzie nie tylko lokalny, ale będzie na całą Polskę [...] żeby inni mogli też tworzyć rzeczy, to co my robimy i mogli tam znaleźć zawsze dom, schronienie, azyl - w tym TROPIE, czy on będzie na Śląsku, czy on będzie na Podlasiu, w czymkolwiek.
Krzysztof Pawłowski, członek Grupy Wsparcia TROP (fragment wywiadu dostępnego na naszym kanale Youtube)


Wspólnymi siłami

Specyfika projektu "Twórczy TROP" polega jednak na czymś jeszcze więcej niż prezentacja prac plastycznych uczestniczek i uczestników Grupy Wsparcia TROP. Ważne jest, że nad realizacją wystawy pracował interdyscyplinarny zespół, w którego skład wchodziły osoby z doświadczeniem choroby, artyści i psychologowie. Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania studentek z Instytutu Edukacji Artystycznej oraz Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS). Organizatorami wystawy są:

  • Grupa Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP,
  • Instytut Edukacji Artystycznej APS,
  • Instytut Psychologii APS.

W zamierzeniu wystawa miała odbyć się w przestrzeniach Instytutu Edukacji Artystycznej APS, ale czas pandemii nie sprzyjał takiej formie przedsięwzięcia. Uczestnicy i uczestniczki Grupy Wsparcia TROP, studentki, pracownicy i pracowniczki Akademii spotykali się zatem przez kilkanaście tygodni online a ze względu na przymusową izolację zadecydowali o przygotowaniu wystawy - wirtualnej, ogólnie dostępnej.

 

Wirtualna wystawa "Twórczy TROP"

Efekt prac interdyscyplinarnego zespołu możemy oglądać w Internecie. Znajdziemy tu zarówno prace plastyczne - malarstwo i grafiki, jak i filmy z nagraniami wypowiedzi artystek i artystów oraz bliższe informacje o Grupie Wsparcia TROP. Realizacja wystawy w formie wirtualnej trwała kilkanaście tygodni i była dużym przedsięwzięciem, ale przynoszącym wiele satysfakcji osobom biorącym w nim udział.

- Bardzo się ucieszyłam, gdy usłyszałam o pomyśle zorganizowania wystawy prac plastycznych, nas osób po kryzysie psychicznym. Z chęcią wzięłam w niej udział. Spotkałam się z bardzo miłymi organizatorami i wspaniałą atmosferą podczas przeprowadzania wywiadu z autorami prac. Cieszę się, że my osoby po kryzysach psychicznych możemy pokazać innym nasze talenty, nasze wnętrze i naszą wrażliwość na otaczający nas świat. Zapraszam do obejrzenia wystawy.
Agnieszka Ejsmont, Grupa Wsparcia TROP


Niezależna Grupa Wsparcia TROP

Grupa Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP jest jedną z nielicznych w Polsce grup samopomocowych stworzonych i prowadzonych przez osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Powstała w 2013 roku a jej specyfika polega na całkowitej niezależności od systemu leczenia psychiatrycznego i samodzielności.

Członkowie i członkinie Grupy prowadzą działalność samopomocową oraz na rzecz destygmatyzacji i przełamywania stereotypów społecznych wokół osób z doświadczeniem choroby psychicznej. Udzielają porad telefonicznych i konsultacji dla innych chorych, prowadzą spotkania edukacyjne w zakresie destygmatyzacji dla uczniów, studentów i organizacji pozarządowych oraz podejmują interwencje w zakresie przestrzegania praw człowieka. Opracowali poradniki dla osób chorujących psychicznie oraz wydają Biuletyn TROPiciel. Występują w mediach oraz biorą udział w konferencjach naukowych, prezentując swoje doświadczenia w radzeniu sobie z chorobą i zdrowieniu.

Jesteśmy jako Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej bardzo dumni, że możemy użyczyć Grupie Wsparcia TROP przestrzeni do działania i wspierać inicjatywy Grupy, jeśli tylko TROP tego potrzebuje. Grupa działa pod patronatem Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i ze wsparciem Instytutu Psychologii APS.


Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy "Twórczy TROP"

 

Informacje i materiały do pobrania

  • Wystawa Twórczy TROP - wejście na wystawę >>
  • Wydarzenie na Facebooku - zobacz >> nagrania rozmów o twórczości, doświadczeniu kryzysu psychicznego, choroby psychicznej oraz samoorganizacji. Refleksje zwiedzających o wystawie.
  • Nagrania filmowe - wszystkie wywiady w jednym miejscu - wejdź na nasz kanał na Youtube >>
  • Ruch samopomocowy osób z doświadczeniem choroby psychicznej - Grupa Wsparcia TROP, Paweł Bronowski, Katarzyna Chotkowska, Jacek Bednarzak - pobierz publikację w PDF >>

 

Naciśnij na plakat, żeby wejść na wystawę

Plakat wystawy Tówrczy TROP


Wywiady z Agnieszką Ejsmont i Krzysztofem Pawłowskim należącymi do Grupy Wsparcia TROP



Realizacja wystawy
Przygotowanie wystawy: Dominika Kwiatkowska, Weronika Piłka, Laura Wankiewicz, Aleksandra Paszko
Wywiady: rozmowę z Agnieszką Ejsmont prowadziły: Irmina Adamska, Martyna Kaźmierska, Aleksandra Olszewska; wywiad z Krzysztofem Pawłowskim przeprowadziły: Julia Chaładej , Dominika Kwiatkowska, Joanna Marciniak
Montaż: Zoja Kogut, Aleksandra Paszko (montaż wywiadów), Beata Maria Kwiatkowska (refleksjie odwiedzających wystawę)
Plakat i grafiki - Monika Masłoń
Uczestniczki/-cy projektu: Irmina Adamska (studentka APS), Ania (członkini TROP-u), Paweł Bronowski (pracownik APS), Julia Chaładej (studentka APS), Agnieszka Ejsmont (członkini TROP-u), Emilia (członkini TROP-u), Ewelina (członkini TROP-u), Martyna Kaźmierska (studentka APS), Zoja Kogut (studentka APS), Beata Maria Kwiatkowska (pracowniczka APS), Dominika Kwiatkowska (studentka APS), Joanna Marciniak (studentka APS), Monika Masłoń (pracowniczka APS), Aleksandra Olszewska (studentka APS), Aleksandra Paszko (studentka APS), Krzysztof Pawłowski (członek TROP-u), Weronika Piłka (studentka APS), Daniel Rumiancew (pracownik APS), Laura Wankiewicz (studentka APS).

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 01-06-2021