„Szukamy Nikifora” - pokonkursowa wystawa sztuki nieprofesjonalnej

Aktualizacja: 30-03-2022

Dzięki współpracy z Fundacją Leny Grochowskiej i Grupy Arche prezentujemy prace będące efektem Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora” oraz pleneru plastycznego związanego z tym konkursem.

Wernisaż wystawy prezentującej fragment zbioru pokonkursowego odbędzie się 6 kwietnia br. o godzinie 13.30 w holu przed aulą „C” w budynku „C”. Prezentacji wspaniałych prac towarzyszył będzie słodki poczęstunek i możliwość porozmawiania z twórcami oraz instruktorami. Wernisaż uświetnią goście – przedstawiciele Fundacji wraz z uczestnikami Konkursu oraz władze Naszej Uczelni.

Koordynatorką wystawy w przestrzeni APS jest pani dr Agnieszka Żabińska.

Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”

Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora” organizowany jest z myślą o artystach amatorach, którzy miłość do sztuki mają „we krwi”. Konkurs ma na celu propagowanie twórców z kręgu sztuki naiwnej, Art Brut, którzy wykształcili swój niepowtarzalny styl widzenia i obrazowania świata. W 2021 roku miała miejsce X edycja Konkursu, natomiast od 2017, dwa razy w roku organizowane są plenery sztuki nieprofesjonalnej, na które zapraszani są laureaci konkursu. Ta forma aktywności ma na celu aktywizację osób wykluczonych społecznie i zawodowo. Prace powstałe w ramach konkursów i plenerów tworzą kolekcję sztuki nieprofesjonalnej Muzeum Arche. Prezentowane są w Arche Hotelach w Warszawie, Łochowie, Janowie Podlaskim oraz Górze Kalwarii.


Fundacja Leny Grochowskiej

Fundacja powstała w 2014 roku w ramach Grupy Arche, aby nieść pomoc Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju w powrocie do ojczyzny. Fundacja współpracuje z MSZ, Senatem RP, Czerwonym Krzyżem oraz innymi organizacjami polonijnymi. Z biegiem lat Fundacja rozszerzyła swą działalność o przedsięwzięcia skupione wokół szeroko pojętej kultury, sztuki i tradycji. Jednak głównym obszarem działań jest wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby te włączane są do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie. W 2019 roku powstał Warsztat Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach. Dzisiaj pod marką „toMy” kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnościami tworzy ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i t-shirty oraz rzeźbę. W 2020 roku powstał pierwszy oddział Fundacji w Łochowie (pracownia cukiernicza, ceramiczna, rzeźbiarska i tkacka), a w 2021 kolejny – na warszawskim Ursynowie. Planowane są także oddziały w Żninie i Gdańsku.

Fundacja współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach w zakresie organizacji praktyk zawodowych dla uczniów szkoły. Przekazane zostało także mieszkanie treningowe dla podopiecznych Ośrodka. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami zrodził się pomysł na stworzenie mieszkań chronionych, w których ze wsparciem specjalistów będą mogli prowadzić samodzielne życie.

 

Zapraszamy do kontaktu oraz przede wszystkim do obejrzenia wspaniałych prac prezentowanych w ramach wystawy „Szukamy Nikifora”.

Prezentacja prac pokonkursowych „Szukamy Nikifora” jest drugą wystawą organizowaną w przestrzeni Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w holu przed aulą „C”. Chętnie będziemy widzieć w tym miejscu twórczość powstałą pod patronatem organizacji społecznych i instytucji, których misja pokrywa się z misją Akademii. Twórzmy wspólnie Przestrzeń Dialogu.

 

plakat wystawy pokonkursowej Szukamy Nikifora

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 30-03-2022