Publikacja oparta jest na wynikach badań własnych zrealizowanych w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2023 roku.
Jej głównym celem jest diagnoza zmian, jakie zaszły w muzeach w Polsce w okresie dynamicznego wzrostu kryzysów globalnych i lokalnych na przestrzeni trzech ostatnich lat. Jak tego typu doświadczenia wpłynęły na skuteczność zarządzania zasobami wewnętrznymi i zewnętrznymi tych instytucji? Czy doprowadziły do wykształcenia się nowych celów i praktyk? W oparciu o analizę danych statystycznych i ogólnopolskie badania jakościowe, które zostały zrealizowane przez autorkę raportu w 34 instytucjach działających na terenie 16 województw w różnych ekosystemach, został zebrany materiał, na podstawie którego powstała E-publikacja (raport) zawierająca zestaw dobrych praktyk dla muzealników odpowiadających za procesy zarządcze i zbiór rekomendacji dla pracowników instytucji kultury projektujących programy szkoleń mające podnosić kompetencje kadr kultury.
dr Beata Nessel-Łukasik, socjolożka i historyczka sztuki, stypendystka MKiDN, współautorka koncepcji muzeum relacyjnego i monografii „Publiczność (w) muzeum”. Autorka monografii „Koalicje pamięci Dworek „Milusin” 1956-2000” oraz tekstów publikowanych m.in. na łamach: "Muzealnictwa", „Kultury i społeczeństwa”, „Kultury współczesnej”, „Zarządzania kulturą”. Członkini redakcji rocznika naukowego "Muzealnictwo", artystyczno-badawczej Grupy Celowej i Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka, w ramach którego współtworzy Archiwum Społeczne Sulejówka.
E-publikacja została wydana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kliknij, aby zapoznać się z E-raportem >>