Wiodącym tematem była rekapitulacja aktywności naukowej pedagogów pracy w trakcie trwania kadencji oraz wskazanie obszarów dalszego rozwoju tej subdyscypliny pedagogicznej.
W hybrydowym spotkaniu wzięli udział reprezentanci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej.
W pierwszej części skoncentrowano się na prezentacji dorobku publikacyjnego oraz działalności projektowo-popularyzatorskiej (projekty naukowe krajowe i międzynarodowe, konferencje, zjazdy, seminaria). Uwypuklono w niej fakt znaczącego zwiększenia aktywności publikacyjnej pedagogów pracy, zwłaszcza w przestrzeni międzynarodowych dyskursów naukowych. Znalazło to swój oddźwięk w przyroście (w odniesieniu do poprzedniej kadencji) liczby zakończonych i przygotowywanych postępowań awansowych (habilitacji, doktoratów). Członkowie Sekcji PP wskazali na obserwowany coraz częściej w działalności projektowej pedagogów pracy trend interdyscyplinarności badań (praca socjalna, resocjalizacja, zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologia), które nie tylko upowszechniają subdyscyplinę w innych dziedzinach naukowych, lecz nade wszystko inicjują postrzeganie podstawowych obszarów problemowych pedagogiki pracy w szerszym kontekście naukowym.
Druga część spotkania zorientowana była na identyfikację obszarów niezagospodarowanych badawczo i głównych nurtów poszukiwań naukowych. Wśród wiodących tematów wskazano między innymi (1) wzmocnienie procesu tworzenia i aplikacji Branżowych Centrów Umiejętności (BCU), w tym (2) aktywne wspieranie funkcjonowania systemu kształcenia i nadawania kwalifikacji nauczycielom kształcenia zawodowego, (3) rozszerzenia działań z zakresu poradnictwa i doradztwa zawodowego dla grup defaworyzowanych i zagrożonych marginalizacją społeczną (osób z niepełnosprawnościami, w kryzysach społecznych) oraz (4) objęcie szeroko rozumianym monitoringiem zjawisk o charakterze pedagogiczno-edukacyjnym towarzyszących tranzycji na rynek pracy najmłodszego pokolenia, a także funkcjonowania w nim najstarszego aktywnego zawodowo pokolenia. Końcowym punktem spotkania było zaakcentowanie przez Panią dr hab. Renatę Tomaszewską, prof. UKW coraz silniejszej obecności sztucznej (maszynowej) inteligencji w procesie pracy i wynikających z tego wyzwań dla świata pedagogów i edukatorów.
Obrady tej części Sekcji domknął postulat Pana Przewodniczącego, prof. Stefana M. Kwiatkowskiego o nieustanne pielęgnowanie wzajemnej otwartości na spotkania integrujące środowisko pedagogów pracy oraz włączanie w jego szeregi interesariuszy rynku pracy, w tym szczególnie przedstawicieli instytucji rynku pracy, edukacji zawodowej i ustawicznej.
Na koniec Przewodniczący podziękował wszystkim Członkom i Członkiniom Sekcji Pedagogiki Pracy KNP PAN za owocną aktywność naukową w zakończonej kadencji i przekazał za Ich pośrednictwem podziękowania dla całego Zespołu wspomagającego Sekcję.