Rozpoznaj depresję - materiały do samodzielnego wykorzystania

Aktualizacja: 22-02-2022

Szacuje się, że w Europie na depresję cierpi 18,4 mln osób. W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją prezentujemy kilka narzędzi, które mamy nadzieję pomogą w samoocenie.

Depresja może dotknąć każdego. Jest prawdziwą chorobą, która może pogorszyć jakość życia bardziej niż inne. Może prowadzić do samobójstwa. Niesłychanie ważne jest zwiększanie naszej świadomości jako społeczeństwa o objawach depresji, o jej skutkach oraz o możliwościach leczenia.

Dzięki dotacji Komisji Europejskiej prowadzimy w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) badania, w wyniku których sukcesywnie uruchamiane są w krajach Europy aplikacje do samooceny własnego dobrostanu oraz przeprowadzenia wielopoziomowych interwencji na rzecz publicznego zdrowia psychicznego. Projektem badawczym w APS kieruje dr Piotr Toczyski, kierownik Zakładu Socjologii Mediów i Komunikacji Społecznej APS.

W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją chcemy pokazać wybrane materiały i narzędzia, które współfinansujemy i przy których powstaniu współuczestniczymy.

Samoocena i informacja

Cennym źródłem informacji oraz samooceny dla każdego i każdej z nas, w tym osób profesjonalnie zajmujących się wsparciem innych jest serwis ifightdepression.com/pl.

Skierowany do każdej osoby, która chce ocenić swój nastrój; sprawdzić, czy wykazuje oznaki i objawy depresji; dowiedzieć się więcej o depresji, w tym jak i gdzie można uzyskać pomoc oraz jak wspierać członków rodziny, przyjaciół, znajomych. W serwisie znajdziemy informacje dla:

Ogólnie dostępny serwis iFightDepression i narzędzie iFightDepression powstały w ramach prac międzynarodowej sieci ekspertów i ekspertek zajmujących się osobami z depresją i zapobieganiem zachowaniom samobójczym - Europejskiego Sojuszu Przeciwko Depresji (EAAD) oraz dzięki konsorcjum PREDI-NU (Preventing Depression and Improving Awareness through Networking in the EU) przy wsparciu i finansowaniu Komisji Europejskiej w ramach Programu Zdrowia – Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia i Żywności (CHAFEA).

Aktualnie w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej testujemy i przygotowujemy się do wdrożenia w Polsce pełnego europejskiego narzędzia psychoedukacyjnego z warsztatami iFightDepression (więcej na stronie HaDEA, dawniej CHAFEA). 

Zasoby serwisu iFightDepression zostały przetłumaczone z języka angielskiego na język polski dzięki warszawskiemu, śródmiejskiemu aliansowi przeciw depresji.

 

Pierwszy, ale nie ostatni - Śródmiejski Alians Przeciw Depresji

W Warszawie powstał pierwszy w Polsce alians przeciw depresji. Tworzą go osoby związane naukowo z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, które od 2021 prowadzą tzw. badania w działaniu w warszawskiej dzielnicy Śródmieście, uwrażliwiając mieszkańców i instytucje na sytuację osób zagrożonych i doświadczających depresji.

Śródmiejski Alians Przeciw Depresji jest grupą nieformalną i powstał, aby wzmocnić oddziaływanie istniejących już przedsięwzięć lokalnych i ogólnopolskich. Od chwili powstania cieszy się wsparciem wielu instytucji, organizacji społecznych oraz osób prywatnych. Lista sojuszników aliansu powiększa się i jest stale uzupełniania.

Depresja może dotknąć każdego. Depresja jest prawdziwą chorobą. Depresję można leczyć.

Zachęcamy do kontaktu ze Śródmiejskim Aliansem Przeciw Depresji oraz do tworzenia kolejnych. Ze strony Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej osobą do kontaktu jest Piotr Toczyski - ptoczyski@aps.edu.pl.


Materiały i strony www

Pamiętaj: Numer 112 jest telefonem do natychmiastowego kontaktu w sytuacjach, kiedy ktoś jest w kryzysie samobójczym lub wie o takiej osobie.

Korzystajmy i upowszechniajmy informacje o profesjonalnych i ogólnie dostępnych materiałach oraz narzędziach, aby pomóc sobie lub naszym bliskim w walce z depresją.

 

Loga zaangażowanych w projekt I Fight Depression

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 22-02-2022