Przywództwo edukacyjne w szkole w czasach kryzysu i niepewności

Aktualizacja: 27-09-2021

Prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak, prof. UW, profesor honorowa Uniwersytetu w Aarhus poprowadzi ogólnodostępny wykład w Szkole Doktorskiej APS. Zapraszamy 28 maja br. na godz. 16:00.

Podczas wykładu Profesor Joanna Madalińska-Michalak poruszy problematykę przywództwa edukacyjnego, eksponując jego rolę w szkole. Omówi przy tym badania dotyczące związku przywództwa edukacyjnego z osiągnięciami uczniów, współpracą i uczeniem się w szkole.

- Na potrzeby wykładu wysuwam tezę o tym, iż współcześnie o jakości kształcenia i o osiąganych rezultatach działalności szkoły decyduje nie tylko praca nauczycieli, ale w dużej mierze dbałość dyrektora o przywództwo w szkole, a wraz z tym o modelowanie środowiska szkolnego poprzez kształtowanie kultury szkoły. W procesie kształtowania tej kultury sprawą podstawowej wagi są relacje między dyrektorem szkoły i nauczycielami oraz relacje nauczycieli między sobą, uczniami i rodzinami uczniów. Jakość tych relacji sprzyja koncentrowaniu się na ważnych dla szkoły wartościach. Potrzeba przywództwa edukacyjnego w szkole jawi się jako niezmiernie ważna w czasach niepewności, ryzyka i kryzysu. Stąd, zwłaszcza obecnie – w czasie pandemii COVID-10 kształtowanie kultury szkoły nie może być odkładane na plan dalszy.

Zapraszamy w imieniu Szkoły Doktorskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej wszystkie zainteresowane tematyką osoby na wykład otwarty wraz z dyskusją 28 maja 2021 r. w godzinach 16:00-17:30 oraz na warsztaty dla doktorantów w godz. 17:30-18:15. 

 

Informacje organizacyjne

  • Termin: 28 maja 2021 r. w godzinach 16:00-17:30 wykład z dyskusją,
    w godzinach 17:30-18:15 warsztaty dla doktorantów 
  • Miejsce: platforma MS Teams
  • Zapisy: formularz zgłoszenia udziału

 

Joanna Madalińska-Michalak, pedagog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Dydaktyki i Pedeutologii. Profesor honorowy Uniwersytetu w Aarhus. Od ponad 25 lat naukowo zajmuje się pedeutologią, pedagogiką porównawczą, pedagogiką szkoły, oraz zarządzaniem i przywództwem edukacyjnym. Autorka ponad 180 publikacji naukowych. Redaktor serii naukowej: “Key Issues in Teacher Education: Research, Policy and Practice” w Wydawnictwie Brill. Redaktor naczelna “Kwartalnika Pedagogicznego”. Wiceprzewodnicząca World Education Research Association, WERA, członek Rady Naukowo-Zarządczej European Educational Research Association, EERA, Przewodnicząca Sieci Naukowej Teacher Education Policy in Europe Network, TEPE Network (2016-2020), oraz Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, PTP (2014-2020). Członek Rady Uczelni Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczestniczy w kształceniu i doskonaleniu nauczycieli oraz w doskonaleniu dyrektorów szkół z zakresu przywództwa edukacyjnego.

Wykład otwarty 28 maja, godz. 16.00 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 19-05-2021