Anne Frank przez dwa lata, w czasie trwania II wojny światowej, prowadziła dziennik, w którym zapisywała swoje przeżycia i odczucia. Od czasu publikacji (tj. od roku 1947) przeczytały go miliony ludzi na całym świecie. Anne stała się symbolem Holokaustu, a dziennik znalazł się na liście najważniejszych dokumentów cywilizacji: „Pamięć Świata UNESCO”.
Wystawa podróżuje po całym świecie – w Polsce gościła już w szkołach, centrach kultury, muzeach. Tym razem zapraszamy do Akademii – najstarszej Uczelni pedagogicznej w Polsce. Wystawa składa się z kilkunastu plansz, na których przedstawione są losy Anne Frank i jej rodziny podczas II wojny światowej, kiedy to ukrywali się w Amsterdamie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na takie wartości jak: prawa człowieka, tolerancja, demokracja.
Do ekspozycji zaliczają się także:
- Dziennik Anne Frank – kliknij, aby przeczytać >>
- Film o Annie Frank w wersji polskiej – kliknij, aby obejrzeć >>
- Informacje o wystawie – kliknij, aby przeczytać >>
- Polecamy uwadze również bezpłatny zestaw narzędzi do przeciwdziałania dyskryminacji Stories That Move – kliknij, aby się zapoznać >>
W maju w murach Akademii odbyły się również warsztaty poprowadzone przez Martynę Stec i Edwarda Skubisza z Fundacji Anne Frank w Amsterdamie. Warsztaty pozwoliły szerzej zapoznać się z przeżyciami dziewczynki i połączyć jej historię z opowieściami współczesnej młodzieży, uniwersalnością Praw Człowieka oraz problemem tolerancji w dzisiejszym świecie.