Pokój nauczycielski. Hommage a Grzegorzewska

Aktualizacja: 06-05-2022

Instytut Edukacji Artystycznej APS zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej specjalnie z okazji jubileuszu 100-lecia Uczelni.

Wystawa pt. "Pokój nauczycielski. Hommage à Grzegorzewska" przygotowana z okazji jubileuszu 100-lecia Uczelni wizualizuje wybrane wątki twórczości grona pedagogicznego Instytutu Edukacji Artystycznej APS, artystów i artystek, którzy na przestrzeni prawie 15 lat istnienia IEA czynnie je współtworzyli, czy to jako etatowi pracownicy, czy też profesorowie wizytujący, bądź osoby z obszarów sztuk wizualnych zaprzyjaźnione z APS.

Pokaz służy zdefiniowaniu credo twórczego poszczególnych artystów-pedagogów, ale też pokazuje obszary działań Instytutu w ramach różnych dyscyplin sztuk pięknych i arteterapii jako szczególnie wpisujących się w misję uczelni (np. relacja mistrz-uczeń jako forma kontaktu dydaktycznego, edukacja przez sztukę, VR jako metoda terapeutyczna; kształcenie do projektowania graficznego).

Maria Grzegorzewska, będąc pionierką w tworzeniu podwalin pod pedagogikę specjalną w Polsce, w swoim bogatym dorobku naukowym i dydaktycznym poświęcała uwagę etosowi zawodu nauczyciela oraz wychowaniu estetycznemu (w 1916 r. obroniła doktorat na Sorbonie pt. Studium na temat rozwoju uczuć estetycznych). Szczególny akcent kładła na kształcenie nauczycieli jako osób powołanych do zawodu, empatycznych i „współbrzmiących” z podopiecznymi, charyzmatycznych indywidualności, bogatych wewnętrznie, stawiających na ciągłe kształcenie się i samorozwój na wszystkich etapach życia.

W procesie dydaktyczno-wychowawczym nacisk kładła także na osobowość nauczyciela. Jest to niewątpliwie dewizą IEA, którego grono pedagogiczne składające się z wielu charyzmatycznych indywidualności artystycznych, poszukuje niekonwencjonalnych metod nauczania, pozostając w bliskim kontakcie ze studentami, w otwartości na ich różnorodne potrzeby oraz często skomplikowane osobowości.

Artyści związani z IEA APS, przywiązując wagę do etosu zawodu nauczyciela, procesu nauczania, zaszczepiania właściwych wzorców zachowań i wartości w procesie pedagogicznym, gdzie „bogactwo jednego człowieka staje się źródłem bogactwa drugiego”, czy pobudzania do kreatywności i pomnażania „czynnego dobra i miłości”, stają się kontynuatorami koncepcji M. Grzegorzewskiej.

Dzieje się to m.in. w formule nauczania „mistrz-uczeń”, prowadzonej w sposób autorski przez profesorów w pracowniach malarstwa, rzeźby, grafiki, projektowania, rysunku, nowych mediów, filmu, arteterapii czy metodyki plastyki i in. Niezwykle ważne jest również to, że nauczający artyści są czynni na polu zawodowym, wystawienniczym i naukowym. Odnosząc liczne sukcesy, służą wzorem dla swoich podopiecznych, w nauczaniu odnoszą się także do własnej praktyki twórczej.

Instytut Edukacji Artystycznej APS mieści się w kamienicy przy ulicy Spiskiej w Warszawie, w której znajdowało się mieszkanie Grzegorzewskiej oraz powołany przez nią i przez lata prowadzony Instytut. Tu na co dzień odbywają się zajęcia ze studentami, w różnych pracowniach artystycznych oraz wykłady z przedmiotów teoretycznych. To także ważne miejsce spotkań, dyskusji i wymiany myśli całego grona pedagogicznego. Spiska to swoista „kuźnia sztuki i dydaktyki związanej z edukacją artystyczną”.

M. Durda-Dmitruk

 

Wystawa "Pokój nauczycielski. Hommage à Grzegorzewska"
Galeria APS, ul. Szczęśliwicka 40, Warszawa, budynek C (parter)
6-27 maja 2022 r.
finisaż: 25 maja, godz. 14:30


Plakat wystawy Pokój nauczycielski

 

Kurator galerii: dr Magdalena Durda-Dmitruk
Koncepcja i aranżacja wystawy: prof. Stefan Paruch, prof. Mariusz Woszczyński
Projekt plakatu: dr Krzysztof Ćwiertniewski


Uczestnicy wystawy - pracownicy IEA APS

Wiesław Bieńkuński, Jarema Drogowski, Bożena Foder, Grzegorz Gwiazda, Magdalena Janota-Bzowska, Maria Kiesner, Agnieszka Kwiatkowska-Zwolan, Aleksandra Chmielnicka-Plaskota, Monika Masłoń, Grzegorz Mroczkowski, Stefan Paruch, Daniel Rumiancew, Tomasz Sadlej, Joanna Stasiak, Stanisław Trzeszczkowski, Magdalena Świercz-Wojteczek, Anna Wójcik, Anna Zielińska, Maciej Zychowicz

 

Uczestnicy - profesorowie wizytujący i przyjaciele IEA i APS

Marta Banaszak, Elżbieta Banecka, Krzysztof Ćwiertniewski, Mateusz Jarmulski, Andrzej Kalina, Jerzy Kalina, Katarzyna Kryńska, Ewa Latkowska, Olga Lubacz, Dorota Maroń, Małgorzata Minchberg, Marta Paulat, Maria Piątek, Agnieszka Rożnowska-Jasiewicz, Agnieszka Sandomierz, Aleksandra Simińska, Tomasz Siwiński, Zuzanna Solarska Małgorzata Widomska, Mariusz Woszczyński, Małgorzata Zak.

 

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 06-05-2022