Philip Zimbardo zasłynął przede wszystkim dzięki przełomowemu eksperymentowi więziennemu, który w dramatyczny sposób ukazał, jak sytuacyjne i strukturalne uwarunkowania mogą wpływać na zachowanie ludzi, prowadząc do dehumanizacji i nadużyć. Jego prace przyczyniły się do głębszego zrozumienia psychologicznych aspektów władzy, konformizmu i moralności, a jego książki, w tym "Efekt Lucyfera" i "Nieśmiałość", stały się fundamentalnymi tekstami w dziedzinie psychologii społecznej.
Przez lata prof. Zimbardo inspirował miliony studentów, popularyzując psychologię na całym świecie jako profesor Uniwersytetu Stanforda i poprzez liczne wykłady, publikacje oraz wystąpienia publiczne. Jego badania przekraczały granice akademickie, wywierając wpływ na edukację, sądownictwo i programy społeczne.
Mieliśmy wielką przyjemność gościć prof. P. Zimbardo w murach Akademii, wspominając zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia, kliknij>>
Prof. Zimbardo przez lata był członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma "Psychologia Wychowawcza", wydawanego przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
Pozostawił po sobie dziedzictwo, które na zawsze zmieniło naukowe myślenie o naturze ludzkiej oraz świadomość społeczną. Jego wkład w psychologię będzie trwał przez kolejne pokolenia naukowców, studentów i praktyków.
Jego śmierć jest niepowetowaną stratą dla świata nauki i edukacji.