Ochrona zdrowia psychicznego studentów

Aktualizacja: 27-09-2021

- Brakuje systemowych rozwiązań związanych z ochroną zdrowia psychicznego studentów - mówi dr Lidia Zabłocka-Żytka z Instytutu Psychologii APS w rozmowie przeprowadzonej przez PAP Nauka w Polsce.

Studenci to grupa często zaniedbana, jeśli chodzi o promocję zdrowia psychicznego i profilaktykę zaburzeń w obszarze zdrowia psychicznego - uważa dr Lidia Zabłocka-Żytka z APS w Warszawie [...] Młodzi ludzie wraz z ukończeniem szkoły średniej są niejako zostawienia sami sobie. O ile jako uczniowie są jeszcze objęci opieką poradni psychologiczno-pedagogicznych i mogą brać udział w realizowanych w szkole aktywnościach w obszarze profilaktyki zaburzeń i promocji zdrowia psychicznego, o tyle studiując znajdują się w swoistej luce, jeśli chodzi o ochronę zdrowia psychicznego. Z drugiej strony okres wczesnej dorosłości, w jakim się znajduje większość studentów w Polsce, to czas trudnych wyborów i wielu zadań m.in. samodzielność we wszystkich obszarach życia, kontynuacja edukacji, nauka zawodu, tworzenie i utrzymywanie bliskich relacji, pierwsze prace zarobkowe, obowiązki obywatelskie. Nie wszyscy młodzi ludzie dają sobie z tym radę.

Polecamy uwadze artykuł w serwisie PAP Nauka w Polsce, w którym przeczytamy o swoistej luce, w jakiej znajdują się studentki i studenci, jeśli chodzi o ochronę zdrowia psychicznego, ale także o rozwiązaniach wprowadzonych w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej czy też przez Uniwersytet Warszawski. Dowiemy się również, jakie rekomendacje przygotowało MEiN.

Zapraszamy do lektury >>

 


Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 19-07-2021