O depresji wśród dzieci

Aktualizacja: 22-02-2022

Polskie nastolatki dominują wśród dzieci o niskim poziomie satysfakcji życiowej, negatywnie oceniających swoje zdrowie i zgłaszających liczne problemy natury zdrowotnej, w tym nerwowość́ i gorsze samopoczucie.

Badania monitorujące stan zdrowia i styl życia dzieci i nastolatków prowadzone w kilkudziesięciu krajach świata (Health Behaviour in School-aged Children, HBSC) wskazują na wzrost częstości problemów emocjonalnych. Trudności z samooceną, negatywny stosunek do szkoły, bóle psychosomatyczne, kłopoty w komunikacji z najbliższymi deklarowane są już przez osoby 11-letnie (Inchley et al., 2016).  

Niestety wśród dzieci o niskim poziomie satysfakcji życiowej, negatywnie oceniających swoje zdrowie i zgłaszających liczne problemy natury zdrowotnej, w tym nerwowość́ i gorsze samopoczucie, dominują polskie nastolatki (Inchley et al., 2016). Taki stan rzeczy pogłębił jeszcze czas pandemii Covid-19.

Problemy emocjonalne, brak kontaktu z rówieśnikami, godziny spędzone przed ekranami, ograniczenie aktywności fizycznej, problemy z nadwagą, izolacja etc. to tylko niektóre z powodów, przez które rozpowszechnienie depresji wśród dzieci i młodzieży systematycznie wzrasta.

W działaniach profilaktycznych wskazuje się, poza samą koniecznością pomocy dzieciom w radzeniu sobie z emocjami, także podnoszenie kompetencji dorosłych w tym obszarze. W odpowiedzi na zwiększające się potrzeby w tym obszarze w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej podjęto szereg działań mających na celu wsparcie dzieci i młodzieży:

  • uruchomiono od 2021 roku studia podyplomowe "Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie", mające na celu rozszerzenie kompetencji psychologów i pedagogów do pracy z dziećmi i młodzieżą w kryzysie wynikającym zarówno z aktualnie realizowanego etapu rozwojowego, jaki pomocy w kryzysach sytuacyjnym, psychologicznym i wynikającym z deficytów w różnych obszarach funkcjonowania oraz zaburzeń
  • powołano zespół badawczy ds. "Wspierania rozwoju dzieci i młodzieży" złożony ze specjalistów praktyków w obszarze pomocy dzieciom i młodzieży. W skład Zespołu wchodzą:
    - dr Ewa Odachowska-Rogalska – Kierująca zespołem,
    - dr Dorota Danielewicz,
    - dr Magdalena Kruk-Rogucka,
    - dr Agnieszka Siedler,
    - dr Maria Weker.


 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 22-02-2022