Konferencja "Nauka i odpowiedzialność. O roli wartości w nauce" organizowana jest w ramach obchodów 100-lecia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do udziału zapraszamy przedstawicieli różnych dziedzin działalności naukowej, których doświadczenia i sposób oceny omawianych procesów przyczyni się do wieloaspektowego spojrzenia na opisywane problemy. Celem pozostaje przy tym dyskusja nad specyfiką standardów w różnych dziedzinach nauki, prowadzenie refleksji nad normatywnym wymiarem działalności naukowej, rolą wartości w prowadzeniu działalności naukowej.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Istnieje możliwość, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, publikacji wybranych tekstów w czasopiśmie „Ruch Filozoficzny” w numerze 4/2021.
Cel naukowy konferencji
XIII interdyscyplinarna konferencja z cyklu „Człowiek i świat – wymiary odpowiedzialności” zostanie poświęcona tematyce szeroko rozumianej odpowiedzialności w nauce. W ramach konferencji pragniemy wspólnie zadawać pytania dotyczące etycznego wymiaru działalności naukowej, związane z kształtowaniem wzorców, ideałów, wartości i zasad, które powinny być realizowane przez naukowców. Ważnym wymiarem prowadzonych w czasie konferencji rozważań będzie też zwrócenie uwagi na pytania dotyczące roli etycznej oceny w analizowaniu działalności naukowej.
W dyskusji nad tymi trudnymi zagadnieniami zainspirujemy się twórczością i działalnością patronki naszej uczelni Marii Grzegorzewskiej. Minęło sto lat od założenia przez nią Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, który dziś nosi imię swojej założycielki. Jej działalność stanowi mocne świadectwo związków pomiędzy odpowiedzialnością nauki za życie społeczne, a ich instytucjonalnymi i praktycznymi konsekwencjami.
W 2021 roku naukowcy i tworzone przez nich instytucje naukowe w Polsce mierzą się z kolejnym rokiem reformy szkolnictwa wyższego. Reformy, która w imię umiędzynarodowienia i poprawy jakości nauki w Polsce znacząco zmienia standardy oceny naukowców, sposób przyznawania środków na badania, czy szerzej logikę oceny działalności naukowej. Polskie doświadczenie ma przy tym wymiar międzynarodowy – wpisuje się bowiem w dynamikę przemian w nauce, które mają miejsce w wielu zakątkach świata.
Pytaniom o odpowiedzialność nauki towarzyszyć będzie zatem refleksja nad sposobem kształtowania polityki publicznej dotyczącej obecności wartości w działalności naukowej, zasad i norm mających znaczenie dla prowadzenia działalności naukowej, sposobów finansowania nauki, sposobu instytucjonalnej oceny działalności naukowej, politycznym wymiarem decyzji dotyczących kształtu instytucji naukowych. W czasie konferencji zostanie poddane dyskusji przekonanie o możliwości wypracowania jednolitych standardów dla zróżnicowanych dziedzin działalności naukowej.
Proponowane obszary badawcze
Punktem odniesienia poniżej wymienionych wątków jest rola refleksji o charakterze etycznym w prowadzeniu rozważań na temat działalności naukowej:
- Rola wartości w kształtowaniu standardów nauki;
- Wartości istotne dla prowadzenia naukowej debaty;
- Normatywny charakter relacji pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy;
- Ekonomizacja i finansjalizacja nauki.
Zapraszamy serdecznie do nadsyłania prac i udziału w XIII interdyscyplinarnej konferencji z cyklu „Człowiek i świat wymiary odpowiedzialności " - "Nauka i odpowiedzialność. O roli wartości w nauce".
Informacje organizacyjne
- Organizatorzy: Katedra Filozofii Moralności i Etyki Globalnej, Instytut Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogi Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Terminy: Konferencja odbędzie się 8 października 2021 r. Do 30 czerwca 2021 r. przyjmujemy zgłoszenia na konferencję oraz propozycje tematyki tekstów do publikacji. Do 5 września 2021 r. przyjmujemy teksty przygotowane do publikacji.
- Forma konferencji: zdalna za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams
- Koszt: bezpłatna
- Dla Autorek i Autorów: wytyczne
- Zgłoszenie udziału: formularz zgłoszeniowy
- Dokumenty, szczegółowe informacje: strona Konferencji; pomocą służy Łukasz Rąb: lrab@aps.edu.pl