W 2024 roku Katedra UNESCO imienia Janusza Korczaka obchodzi 20-tą rocznicę działalności w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Dla uczczenia tej specjalnej okazji Senat Akademii ustanowił specjalną nagrodę w postaci medalu za całożyciowe osiągnięcia w zakresie działalności na rzecz praw człowieka, praw dziecka oraz edukacji dla pokoju.
Przekazany medal odebrała profesor Kathleen Manion z Royal Roads University za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za osiągnięcia w badaniach nad pomocą humanitarną, promowanie praw dziecka i globalną edukację na rzecz pokoju.
Serdecznie gratulujemy🌸
Wyróżnienie nadawane jest osobom, instytucjom, organizacjom społecznym oraz innym jednostkom organizacyjnym, które uzyskały znaczące rezultaty w zakresie adwokatury na rzecz praw człowieka, praw dziecka oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ w zakresie dostępu do wysokiej jakości edukacji globalnej na rzecz pokoju (4), w zakresie wyrównywania szans względem nierówności płciowych (5) i/lub redukowania nierówności (10).
Przy tej okazji przypominamy o wszystkich wyróżnionych Medalem z okazji 20-lecia Katedry Unesco:
Prof. Pat Dolan
Nr 1
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za całokształt osiągnięć w zakresie badań i promowania empatii w edukacji, mających znaczący wpływ na promowanie praw człowieka w praktyce.
Z Cillianem Murphym, patronem ceremonii, kliknij >>
Prof. Mark Brennan
Nr 2
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ 4, 5 i 10, a w szczególności za partycypacyjne praktyki pracy z młodzieżą i dziećmi, wspieranie empatii i edukacji obywatelskiej.
Prof. Yira Ivana Vargas Caminero
Nr 3
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ 4,5 i 10, a w szczególności za organizację tygodni integracji i promowanie świadomości społecznej na temat niepełnosprawności.
Więcej informacji, kliknij >>
Dr Roberta Ruggiero
Nr 4
za wspieranie wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za promowanie praw człowieka i praw dziecka w edukacji.
Prof. Moshe Shner
Nr 5
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ 4,5 i 10, a w szczególności za całokształt osiągnięć w promowaniu dialogu międzykulturowego, międzyreligijnego, zachowanie pamięci o holokauście i wspieranie globalnej edukacji dla pokoju.
Prof. Kathleen Manion
Nr 6
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za osiągnięcia w badaniach nad pomocą humanitarną, promowanie praw dziecka i globalną edukację na rzecz pokoju.
Więcej, kliknij >>
Prof. dr Erzsébet Barát
Nr 7
za wspieranie realizacji 4 i 5 Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a w szczególności za nieustępliwy aktywizm badawczy na rzecz studiów genderowych oraz praw kobiet i mniejszości.
Ceremonia prezentacji (minuty: 1:12:43-1:16:48), kliknij >>
Dr Stéphanie Cassildé
Nr 8
za wspieranie wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za socjologiczny dialog międzykulturowy i nieustanne wspieranie migrantów, uchodźców i osób w kryzysie bezdomności w Belgii.
Ceremonia prezentacji (minuty: 1:12:43-1:16:48), kliknij >>
Pan Jerry Nussbaum, reprezentujący Kanadyjskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka
Nr 9
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za zachowanie i promocję dziedzictwa Janusza Korczaka, poprzez digitalizację i tłumaczenie na język angielski.
Prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak
Nr 10
za pielęgnowanie Celów Zrównoważonego Rozwoju 4, 5 i 10 oraz za wieloletni wkład w Akademię Młodych Uczonych i międzynarodowy dialog pedagogiczny.
Ceremonia wręczenia (minuty: 1:12:43-1:16:48), kliknij >>
Dr Hatem Elabed, reprezentujący Tunezyjskie Stowarzyszenie Janusza Korczaka
Nr 11
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za ochronę i promocję dziedzictwa Janusza Korczaka w Afryce Północnej.
Szwajcarskie Stowarzyszenie Korczakowskie
Nr 12
za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za zachowanie i promocję dziedzictwa Janusza Korczaka oraz całokształt osiągnięć we wspieraniu młodych talentów z Afryki.
Barbara Janina Sochal
Nr 13
Za promowanie spuścizny Janusza Korczaka oraz multidyscyplinarnego i wielowątkowego, także artystycznego podejścia do jego myśli.
Uroczystość wręczenia podczas Uroczystego Posiedzenia Senatu APS (minuty 45:54-49:55), kliknij >>
Prof. Ewa Kulesza
Nr 14
Za umiędzynarodowienie polskiej myśli pedagogicznej i szerzenie idei integracji społecznej w krajach Azji i Europy Wschodniej.
Uroczystość wręczenia (minuty: 1:12:43-1:16:48), kliknij >>
Martyna Wojciechowska
Nr 15
Za działalność społeczną i dziennikarską podnoszącą świadomość społeczną w zakresie praw człowieka i nierówności społecznych, a tym samym promującą 4 i 10 Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
wideo (minuty 45:54-49:55), wypowiedź Martyny Wojciechowskiej, kliknij >>
Marzena Figiel - Strzała
Nr 16
Za cykl raportów "Dzieci Świata", wcielających w życie 4, 5 i 10 Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
wideo (minuty 45:54-49:55), kliknij >>
Michał Janczura
Nr 17
Za działalność społeczną i publicystyczną podnoszącą świadomość społeczną w zakresie praw człowieka i nierówności społecznych, a tym samym promującą 4 i 10 Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
wideo (minuty 45:54-49:55), kliknij >>
Marzena Strzelczak
Nr 18
za promowanie praw dziecka i Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w obszarze odpowiedzialnego biznesu.
wideo (minuty 45:54-49:55), kliknij >>
Międzynarodowe Stowarzyszenie Korczakowskie IKA, est. Pani Batia Gilad
Nr 19
Za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za ochronę i promocję dziedzictwa Janusza Korczaka na świecie.
Prof. dr Hermílio Santos
Nr 20
Za wspieranie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 4, 5 i 10, a w szczególności za podnoszenie świadomości poprzez produkcję filmów dokumentalnych wspierających młodzież i dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym.