List Rektor

Aktualizacja: 27-09-2021

Droga Społeczności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej,

 

za chwilę miną dwa miesiące od rozpoczęcia kadencji nowych władz Akademii. Zgodnie z przewidywaniami, rzeczywistość, w jakiej przyszło nam pracować, studiować i po prostu - żyć, jest  niezwykle trudna, wymagająca od nas wszystkich szczególnej rozwagi, odpowiedzialności i dialogu.

 

Od początku roku akademickiego 2020/2021 pracujemy w trybie zdalnym. Z perspektywy ostatnich tygodni mogę z całą pewnością potwierdzić, że decyzja o takim trybie nauczania - choć niełatwa, była słuszna. Zdaję sobie sprawę, że w chwili ogłoszenia decyzja o zdalnym nauczaniu spotkała się z różnymi reakcjami. Jednak chcę jeszcze raz zapewnić, że wszystkie rozstrzygnięcia dotyczące Społeczności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej są podejmowane po głębokim namyśle, z uwzględnieniem możliwych do przewidzenia konsekwencji. Ten krótki czas od rozpoczęcia nowego roku akademickiego pokazał, że przejście od samego początku na tryb zdalnego nauczania przygotowało nas do obecnej sytuacji w Polsce, w której obostrzenia związane z drugą falą epidemii koronawirusa obejmują cały kraj.

 

Pandemia rozprzestrzenia się niezwykle szybko, zwiększając ryzyko dla naszego zdrowia i życia. Dotyka również naszej Społeczności. W ciągu ostatniego tygodnia u dwudziestu osób - zarówno spośród środowiska pracowników jak i studentów - zostało  potwierdzone zakażenie koronawirusem. Dlatego proszę w imieniu władz Akademii - bądźmy ostrożni, dbajmy o swoje bezpieczeństwo i zgłaszajmy wszelkie niepokojące sytuacje - studenci do doradców studentów, przedstawicieli Samorządu studentów lub dyrektorek studiów, pracownicy - do przełożonych. Pamiętajmy, że działa też cały czas skrzynka koronawirus@aps.edu.pl, na którą należy zgłaszać wszelkie przypadki zachorowań na COVID 19 lub konieczność odbycia kwarantanny.

 

Mówiąc o obecnej sytuacji, nie sposób nie odnieść się do faktu, że podczas drugiej fali epidemii koronawirusa oraz nowych obostrzeń funkcjonowania dotyczących całej Polski, Trybunał Konstytucyjny podjął się rozstrzygnięcia zgodności z Konstytucją RP zapisów obowiązującej od 1993 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Absolutnie nie znajduję uzasadnienia podejmowania decyzji dotyczących kwestii kluczowych i wymagających bezwzględnie dialogu społecznego w czasie pandemii. W obecnych warunkach dialog jest dramatycznie ograniczony, praktycznie niemożliwy, a emocje związane z decyzją TK całkowicie zrozumiałe. W tym dialogu powinny móc wybrzmieć racje organizacji społecznych, środowisk naukowych, a przede wszystkim głos kobiet. Zaufanie społeczne wymaga zapewnienia możliwości wypowiedzenia się różnych stron dialogu społecznego, wsłuchania się w różne racje. Dialog wymaga czasu i odpowiednich warunków.

 

Musimy się przygotować na to, że nadchodzące dni, tygodnie, a prawdopodobnie i miesiące, będą dla nas bardzo trudne. Dlatego to, co w tej chwili uważam za najważniejsze, to odpowiedzialność społeczna. Proszę postępujmy odpowiedzialnie społecznie, dbajmy o nasze zdrowie i udzielajmy sobie wsparcia.

 

Barbara Marcinkowska

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 27-10-2020