W murach APS gościliśmy specjalistów z Izraela, zespół profesora Mooliego Lahada, którzy w ramach szkolenia wprowadzającego dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą w pracy z traumą, m.in. traumą wojenną.
Prof. Lahad opracował kompleksowy program, który ma zastosowania w społecznościach dotkniętych kryzysem.
W ramach kursu odbyło się 5 wykładów plenarnych oraz 12 warsztatów w małych grupach (w dwóch sesjach godzinnych), które prowadzone były przez ekspertów z Izraela oraz dwóch pracowników APS.
Jego celem było zapoznanie specjalistów ochrony zdrowia psychicznego, nauczycieli, urzędników oraz wolontariuszy pracujących z osobami dotkniętymi traumą wojenną z kompleksowym programem wsparcia proponowanym przez profesora Mooliego Lahada
W kursie wzięło udział 150 osób z całej Polski (m.in. z Gdyni, Sopotu, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy) oraz z różnych ośrodków (m.in. szpitala w Otwocku, Uniwersytetu Gdańskiego, MOPS-u, MOPR-u, Ministerstwa Sprawiedliwości, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych, Polskiego Forum Migracyjnego), fundacji i organizacji pozarządowych.
Przyjechały również osoby z Ukrainy- m.in. ze Lwowa, Kijowa, Włodzimierza Wołyńskiego.
Uczestnicy pracowali w czterech językach – polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
Osoby zainteresowane mogą zapisać się na Master Training – szkolenie dla instruktorów, które przygotowuje do rozpowszechnienia prezentowanego modelu wsparcia.
Zapisy trwają do 18.11.2022 r. poprzez stronę internetową elnet-poland.eu.
Organizatorzy wydarzenia:
- מרכז משאבים Community Stress Prevention Center
- Fundacja ELNET Poland
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Osoba do kontaktu:
dr Lidia Zabłocka-Żytka
e-mail: lzablocka@aps.edu.pl