Katalog case studies w kreowaniu rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości szkolnictwa wyższego miał swoją premierę 4 listopada 2024 r. podczas spotkania członków Grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Jego ideą jest przedstawienie przykładów dobrych praktyk na poziomie szkolnictwa wyższego, związanych z wdrażaniem zasad Deklaracji SOU, które identyfikowały nie tylko bariery i problemy, ale przede wszystkim proponowały rozwiązania problemów, które można dostosować do swojego środowiska edukacyjnego.
– Uczelnie są organizacjami uczącymi się i w swojej wewnętrznej autonomii najlepiej wypracowują i wdrażają innowacyjne rozwiązania związane z SOU i ZR, którymi potem mogą dzielić się ze sobą i uczyć się od siebie nawzajem. To ważne, że uczelnie współdziałają z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by ukazać swoją działalność w szerszym kontekście ESG.
Ogromną przyjemnością dla mnie była współpraca z zespołem badawczym opracowującym ten katalog. Szczególne podziękowania kieruję do współpracowników z SGH, Oxford Research z Norwegii i Uniwersytetu w Siedlcach i przede wszystkim do dr Adaminy Korwin-Szymanowskiej, koordynator SOU i ZR w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej za owocną współpracę w zespole i wiele ważnych inicjatyw i projektów.
Liczę, że ten istotny społecznie wkład naszej uczelni pozostanie jednym z flagowych obszarów działalności przez długie lata – mówi prof. dr hab. Anna Odrowąż-Coates.
Akademia Pedagogiki Specjalnej podpisała Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni w 2022r.