Projekt dr Jaremy Drogowskiego w założeniu opowiada o świetności miasta Chorzowa czasu fabryk i hut, dziś popadających w ruinę. Zrealizowany został przy współpracy z Katowice Miasto Ogrodów i początkowo prezentowany był właśnie w Katowicach, później m.in w warszawskiej Galerii Propaganda, a dziś możemy go oglądać w Kazimierzu Dolnym.
Projekt dr Drogowskiego prezentowany w nowym miejscu nabiera nowych znaczeń. W kontekście partnerskiej współpracy Kazimierza Dolnego z miastami Staufen i Berlin praca zyskuje szczególny wymiar i niespodziewane przesłanie, o czym mówi kurator wystawy Michał Stachyra:
- Neon jako nowoczesna instalacja świetlna daje dodatkową symbolikę - światła jako nadziei, przyszłości, ponadczasowych wartości. Instalacja FREUDE ma mobilizować do dużo mocniejszej współpracy zwłaszcza na poziomie edukacyjnym, kulturalnym ale i biznesowym. Instalacja FREUDE ma być punktem zwrotnym i zaproszeniem niemieckich instytucji kulturalnych oraz placówek oświatowych do Kazimierza Dolnego. Jest to pewnego rodzaju znak drogowy, który pokazuje, że społeczność kazimierska jest otwarta do współpracy ze stroną niemiecką na poziomie regionalnym, w sferze edukacji, kultury i sztuki oraz biznesu.
"Łącznik kultury" - projekt Fundacji KZMRZ - to cykliczne wystawy dzieł uznanych współczesnych artystów sztuk wizualnych prezentowane w szklanym łączniku Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Specyfika miejsca - łącznik widoczny jest z dalekiej perspektywy trzech ulic - sprawia, że sztuka współczesna odbierana jest nie tylko przez społeczność szkoły, ale wtapia się w przestrzeń miejską i dociera do szerokiego grona odbiorców lokalnych oraz turystów. Namiastką tego doświadczenia są prezentowane poniżej zdjęcia prezentujące projekt dr Jaremy Drogowskiego "Freude".
Zapraszamy serdecznie do Kazimierza Dolnego. Zapraszamy do obserwowania profilu Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o wydarzeniach związanych z działalnością Instytutu i aktywnością Zespołu Instytutu - wejdź na profil IEA APS na Facebooku >>