Ekspertki z APS powołane do Zespołu Rzecznika Praw Dziecka

Aktualizacja: 12-07-2024

RPD powołała Zespół ds. Badań na temat realizacji praw dziecka w Polsce, w skład którego weszły m.in. prof. dr hab. Anna Odrowąż-Coates i dr hab. Aleksandra Tłuściak-Deliowska, prof. APS.

W składzie zespołu znalazły się ekspertki z różnych dziedzin nauki, w tym socjologii, psychologii i pedagogiki.

Członkiniami zespołu są:

dr hab. Grażyna Katra z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego;
dr hab. Małgorzata Michel, prof. UJ z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego;
prof. dr hab. Anna Odrowąż-Coates z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej;
dr hab. Aleksandra Tłuściak-Deliowska, prof. APS z Instytutu Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej;
Katarzyna Drabarek z Biura Rzeczniczki Praw Dziecka;
Katarzyna Makaruk z Biura Rzeczniczki Praw Dziecka.

Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 4 lipca w siedzibie Biura Rzeczniczki Praw Dziecka Pani Moniki Horny-Cieślak, podczas którego zastępca RPD, Adam Chmura, wręczył członkiniom zespołu oficjalne powołania.

Wyzwania w zakresie realizacji praw dziecka Prawa dziecka, pomimo ich kluczowego znaczenia, często nie są w pełni realizowane w różnych częściach świata, w tym także w Polsce. W obliczu wyzwań społecznych, ekonomicznych i edukacyjnych, wiele dzieci napotyka na bariery w dostępie do swoich podstawowych praw. Brak świadomości na temat praw dziecka zarówno wśród samych dzieci, jak i dorosłych, a także niedostateczna ich realizacja w praktyce, to kwestie wymagające pilnej uwagi i działań.

Dlatego aby móc skutecznie przeciwdziałać tym problemom, niezbędne jest posiadanie rzetelnych danych oraz dokładna analizy obecnej sytuacji. Pierwsze takie badanie w Polsce dotyczące realizacji praw dziecka w Polsce zostanie przeprowadzone jesienią 2024 roku, wśród trzech grup respondentów: uczniów w wieku 12-17 lat, nauczycieli oraz rodziców. Celem badania jest dostarczenie kompleksowych informacji na temat stanu wiedzy i poziomu edukacji o prawach dziecka, a także stopnia realizacji tych praw w praktyce. Wyniki badania będą miały najważniejsze znaczenie dla zrozumienia doświadczeń młodzieży oraz ich opinii na aktualne tematy związane z prawami dziecka. Pozyskane dane będą też dla Rzeczniczki Praw Dziecka podstawą do podejmowania działań na rzecz poprawy sytuacji dzieci i nastolatków w Polsce.

– Bardzo się cieszę, iż w Biurze RPD powstał taki Zespół. Dzięki solidnym podstawom badawczym i rzetelnej analizie obecnych warunków możliwe będzie formułowanie trafnych rekomendacji oraz wdrażanie działań, które realnie przyczynią się do lepszego respektowania praw najmłodszych obywateli w naszym kraju – podsumowała Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Prof. dr hab. Anna Odrowąż-Coates i dr hab. Aleksandra Tłuściak-Deliowska, prof. APS

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 12-07-2024