Edukacja dla zrównoważonego rozwoju jako wyzwanie pedagogiczne w obliczu kryzysu klimatycznego

Aktualizacja: 02-02-2022

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym Międzynarodowym Seminarium Naukowym, które odbędzie się w formie hybrydowej 8 czerwca 2022 r.

Kryzys klimatyczny, postępująca degradacja środowiska naturalnego oraz problemy społeczno-ekonomiczne wpływające na jakość życia ludzi są bardzo dużym wyzwaniem dla edukacji.

Działania podejmowane przez instytucje światowe, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych zmierzają to rozwijania koncepcji edukacji opartej na wartościach, zmierzającej do wychowania człowieka dbającego o zdrowie i środowisko przyrodnicze przy optymalnym rozwoju cywilizacyjnym, z myślą o przyszłych pokoleniach. Mijają kolejne lata od przyjęcia Agendy 21, która miała być programem działań na XXI. wiek, dlatego rodzi się pytanie, w jakim punkcie jesteśmy.

  • Jak przebiega proces edukacji dla zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie?
  • W jakim stopniu jesteśmy przygotowani do jej wdrażania?
  • Czy posiadamy właściwie przygotowane kadry, które są w stanie tworzyć zrównoważoną przestrzeń uczenia się?

Międzynarodowe Seminarium Naukowe z okazji 100-lecia APS poświęcone zostało roli pedagogów w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu. Kryzys klimatyczny, jaki dotyka naszą planetę, spowodowany jest m.in. działalnością człowieka i nadmiernym wykorzystywaniem naturalnego środowiska, dlatego stanowi nie lada wyzwanie dla wszystkich ludzi, a w szczególności naukowców, pedagogów, czy liderów lokalnych środowisk, którzy tworzą przestrzeń zrównoważonego uczenia się i podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej i zdrowotnej poprzez edukację i działania na rzecz środowiska.


W poszukiwaniu rozwiązań

W czasie seminarium będziemy poszukiwać rozwiązań, w jaki sposób zwiększyć zaangażowanie władz i nauczycieli do podejmowania programów kształcenia środowiskowego, ochrony bioróżnorodności i rozumienia koncepcji zrównoważonego rozwoju. W Seminarium wezmą udział eksperci ds. ochrony klimatu, pedagodzy społeczni, przyrodnicy i nauczyciele z Polski i Norwegii prezentujący różne rozwiązania stosowane w edukacji ekologicznej.

Seminarium będzie towarzyszyć wystawa o Celach Zrównoważonego Rozwoju przygotowana przez studentów pedagogiki pod kierunkiem dr Agnieszki Pawlak i prof. Ligii Tuszyńskiej.

Organizatorzy

  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej: Zakład Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju APS, Zespół ds. Ekologii APS,
  • Zespół projektowy: Zielony plecak szkolny dla klimatu Ziemi

 

Informacje organizacyjne

  • Termin - 8 czerwca 2022, orientacyjny czas trwania: godz.10.00-16.00
  • Miejsce - Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa, Sala Senatu
  • Formuła seminarium - hybrydowa
    W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Seminarium odbędzie się formule hybrydowej, co oznacza, że część uczestników weźmie czynny udział osobisty w siedzibie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (Sala Senatu, ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa) przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego; część - jako Obserwator w obradach Seminarium, które będą transmitowane.
  • Zaświadczenie o uczestnictwie - dla zarejestrowanych uczestników będzie możliwość uzyskania zaświadczenia o uczestnictwie w seminarium.

Szczegóły zostaną udostępnione na stronie internetowej. Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie Akademii oraz w naszych mediach społecznościowych - Facebook, Linkedin.

Link do strony konferencji, pobierz >>

Patronat nad wydarzeniem objęło Forum Pedagogiczne, czasopismo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 30-01-2022