APS z wizytą studyjną w Oslo

Aktualizacja: 08-08-2022

Partnerzy projektu „APS - Acceptance, Participation, Solidarity” dzielą się najlepszymi praktykami w obszarze społecznej odpowiedzialności uczelni i zrównoważonego rozwoju (SOU i ZR).

Trwa wizyta studyjna przedstawicieli Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w OsloMet - jednej z najbardziej zaawansowanych uczelni partnerskich w obszarze SOU i ZR. W dniach 2-5 maja,  w ramach grantu z Funduszy Norweskich wymieniamy najlepsze praktyki w tym zakresie.

- OsloMet zainteresowane jest porównaniem programów studiów w obszarze pedagogiki społecznej i specjalnej w Polsce i w Norwegii, jak również wspólnymi badaniami w tym obszarze – mówiła podczas jednego ze spotkań dr hab. Anna Perkowska-Klejman, prof. APS, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej.

Dr hab. Anna Odrowąż-Coates, prof. APS, Prorektor ds. Rozwoju podkreślała natomiast:

- Projekt APS - Acceptance, Participation, Solidarity stał się niezbędnym elementem  przygotowań do podpisania Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni".

Podczas wizyty studyjnej mgr Aleksandra Borycka-Dziekańska, koordynator ds. SOU i ZR spotyka się ze swoimi odpowiednikami Ellin WyllerTomem Syvertsen, a mgr Katarzyna Kruś-Kubaszewska przygotowuje umowy wymiany Erasmus+ oraz opracowuje listę dostosowań budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  

Wśród wielu bardzo inspirujących spotkań i prezentacji niezwykle ciekawa była prezentacja Anette Antonsen, Department of behavioral science, the social educator programme, która przedstawiła programy studiów z pogranicza nauk medycznych i pedagogiki oraz Emrys Gerritse proponującej intersujący Student exchange to OsloMet. 

Do wspólnych badań zaprosiły APS badaczki Anette Antonsen, Maintenance of functional skills in people with dementia, Marte Haugen, The use of VR glasses in teaching, Hilde Lunde, Sexual health and Living with HIV, Tone Arneberg, Challenging situations in working with people with intellectual disabilities.

Podczas pracowitej majówki zespołu sterującego odbywają się również wizyty studyjne w placówkach edukacyjnych, przedszkolach i centrach wsparcia osób z niepełnosprawnościami, w tym m.in. w słynnym Kapellveien. Wizyty te koordynuje dr Ewa Lewandowska z Instytutu Wspomagania Rozwoju Człowieka i Edukacji.

 

Wizyta studyjna w Oslo

Na zdjęciu zespół projektowy w składzie: Rolf Magnus Grung, OsloMet; Anna Odrowąż-Coates, Anna Perkowska-Klejman, Katarzyna Kruś Kubaszewska, Ewa Lewandowska i Aleksandra Borycka-Dziekańska, APS.

Projekt re

Logotyp Iceland Liechtenstein Norway grants

Projekt realizowany jest przy wsparciu Funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i budżetu państwa. Fundusze EOG stanowią wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie zielonej, konkurencyjnej i integracyjnej Europy. Kwota dofinansowania wynosi 8475 euro. 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 04-05-2022