APS europejskim ekspertem inkluzji społecznej w Malezji

Aktualizacja: 27-09-2021

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej była reprezentantem środowiska europejskich ośrodków pedagogiki specjalnej, występując obok partnerów z Wielkiej Brytanii reprezentujących środowisko europejskiej psychologii i psychiatrii.

APS europejskim ekspertem inkluzji społecznej w Malezji

W sobotę 6 marca zakończył się Kongres Pedagogiki Specjalnej w Malezji [International Special Education & Exhibition (iSEE) digital 2020/2021]. Kongres rozpoczął się w grudniu 2020 i trwał przez trzy miesiące, poprzez serię kilkunastu jednodniowych webinariów na żywo (na platformie Cisco WebEx). Jest to największa impreza cykliczna tego typu w Malezji o ogólnoświatowym zasięgu, afiliowana przy Malezyjskim Ministerstwie Edukacji i obejmująca wszystkie sektory wsparcia osób z niepełnosprawnościami, zindywidualizowanymi potrzebami edukacyjnymi, zagrożonych wykluczeniem, w kryzysie zdrowotnym. Kongres ma charakter interdyscyplinarny łącząc doświadczenia nauk medycznych i społecznych.

Katedra UNESCO im. Janusza Korczaka Pedagogiki Społecznej, jest jednym z licznych współorganizatorów Kongresu oraz partnerem strategicznym poszczególnych webinariów. Ostatni z nich miał miejsce 6 marca (porą nocną czasu środkowoeuropejskiego) i poświęcony był tematyce inkluzji społecznej, wsparcia i budowania odporności na przeciwności, czyli wartościom na jakich budowana jest tradycja i praktyka APS. Temat końcowego webinarium: Developing Resilience: the science of mastering life's challenges.

Wystąpienie wieńczące Kongres, tzw. Keynote address, wygłosiła Prof. APS dr hab. Anna Odrowąż-Coates.  Z uwagi na różnice między strefami czasowymi, wystąpienie to wypadło w sobotę o 6.30 rano czasu polskiego. Prof. Odrowąż-Coates uczestniczyła również w eksperckiej dyskusji końcowej podsumowującej serię webinariów i odpowiedziała na serię interesujących pytań związanych z barierami dla inkluzji społecznej.

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej była reprezentantem środowiska europejskich ośrodków pedagogiki specjalnej, występując obok partnerów z Wielkiej Brytanii reprezentujących środowisko europejskiej psychologii i psychiatrii. W kongresie uczestniczyło kilkanaście tysięcy studentów, praktyków i akademików z całego świata, głównie z rejonu Azji.

Formuła kongresu, tj. lokalny początek w języku narodowym dla praktyków i osób doświadczających  następnie seria międzynarodowych jednodniowych webinariów dla studentów i akademików w większych odstępach czasowych, jest dla nas inspiracją na przyszłość.

Wybrane materiały są dostępne na kanale wydarzenia ISEE, dalsze prezentacje będą dodawane w najbliższych miesiącach https://www.youtube.com/channel/UCCCjEYa377HNNArLfiUWefA/videos

 Plakat z Kongresu w Malezji

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 08-03-2021