Algorytmy a wykluczenie i wrogość. Czy myślenie jest alternatywą dla algorytmicznej wizji świata?

Aktualizacja: 27-09-2021

Zespół badawczy APSychoLab oraz Szkoła Doktorska APS zapraszają do udziału w webinarze poświęconemu współczesnym problemem gwałtownego rozwoju algorytmiki. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca br.

Programy komputerowe zbudowane w oparciu o uczenie się maszynowe "decydują" o wielu sferach naszego życia: zakupach, zdolności kredytowej, czy przyjęciu do pracy. Ponadto zapamiętują i przechowują zdjęcia naszych twarzy. Z założenia ma to czynić proces decyzyjny niezależnym od człowieka i jego uprzedzeń. Czy jest to możliwe, kiedy uprzedzenia i stereotypy są integralną częścią tych przewidywań, bo stanowią część gromadzonych danych? W jednej z firm komputer "nauczył się" obsadzania na kierowniczych stanowiskach głównie mężczyzn i chociaż nie brał wprost pod uwagę płci, to odrzucał kandydatów, którzy wpisali w CV, że grywali w kobiecej lidze piłkarskiej albo chodzili do żeńskiego liceum...

Celem webinaru pt. "Algorytmy a wykluczenie i wrogość. Czy myślenie jest alternatywą dla algorytmicznej wizji świata?", który odbędzie się 15 czerwca br., jest stworzenie przestrzeni do dyskusji nad współczesnym problemem gwałtownego rozwoju algorytmiki, coraz szerzej ingerującej w nasze codzienne życie. Gościem specjalnym spotkania będzie prof. Michał Kosiński z Stanford University.

Serdecznie zapraszamy do udziału

Program webinaru

  • 18.00 – Powitanie, dr hab. Anna Zajenkowska, prof. APS (APSychoLab Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej)
  • 18.05-18.35 – Prezentacja, prof. Michał Kosiński (Stanford University Graduate School of Business)
  • 18.35-19.15 – Panel dyskusyjny, dr Paweł Boguszewski (Instytut Nenckiego), Agata Foryciarz (Stanford University), dr n. med. Agnieszka Chrzczonowicz-Stępień (Uniwersytet SWPS), dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Joanna Rajchert, prof. APS (APSychoLab Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej), dr Jan Zając (założyciel i prezes Sotrender). Prowadzenie: Tomasz Stawiszyński
  • 19.15-19.45 – Pytania i odpowiedzi

Informacje organizacyjne

  • Termin: 15 czerwca 2021 r., w godz. 18:00-19:45
  • Link do rejestracji - otwórz formularz
  • Dodatkowe informacje - dr inż. Ewa Duda, eduda@aps.edu.pl
  • Wydarzenie na Facebooku - dołącz

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 25-05-2021