Tajemnica mojej wyobraźni

Aktualizacja: 15-10-2021

Dzięki współpracy z PFRON-em prezentujemy w przestrzeni Akademii wspaniałe prace artystów i artystek z niepełnosprawnościami nadesłane w 18. edycji konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.

Pomimo pandemii, a może właśnie w związku z nią w roku 2020 na cykliczny konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” organizowany przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wpłynęło prawie 2 tysiące prac. Chcieliśmy chociaż małą część z nich pokazać Społeczności Akademii. Wybrane prace nadesłane w 18. edycji konkursu prezentujemy w holu przed aulą "C" w budynku "C". Koordynatorką wystawy w przestrzeni APS jest pani dr Agnieszka Żabińska.


Konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”

Pomysł narodził się w roku 2000, gdy PFRON zorganizował konkurs na pocztówki świąteczne wysyłane później do najważniejszych osób i instytucji. Bożonarodzeniowa akcja zwróciła uwagę wielu środowisk na niezwykłe możliwości twórcze oraz wrażliwość artystyczną osób z niepełnosprawnościami.

Rok 2003 był Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Decyzja dotycząca jego ustanowienia miała zmobilizować Państwa Unii Europejskiej do podjęcia na szerszą skalę działań zmierzających do przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego, zwalczania wszelkich form dyskryminacji oraz do osiągnięcia pełniejszej integracji osób niepełnosprawnych we wszystkich obszarach. PFRON, dostrzegając ważną rolę rehabilitacji społecznej poprzez sztukę, we wcześniejszych latach dofinansowywał już warsztaty terapii zajęciowej, uznając ich ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych i podejmował działania w celu promocji ich twórczości.

Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych był dobrą okazją do zintensyfikowania tych działań – pod patronatem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych zorganizowano konkurs dla działających wówczas w kraju 443 warsztatów terapii zajęciowej. W eliminacjach wojewódzkich nagrodzono 80 prac związanych tematycznie z Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych 2003, w finale ogólnopolskim – 20. Wernisaż nagrodzonych prac odbył się na XI Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi w listopadzie 2003 roku oraz na uroczystym zakończeniu Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych podczas Wielkiej Gali Inte- gracji 3 grudnia w Warszawie.


Sztuka Osób Niepełnosprawnych okazała się sukcesem artystycznym i frekwencyjnym – w trzech pierwszych edycjach wpłynęło w sumie ok. 5 tysięcy prac z całej Polski. Co roku w jury konkursu zasiadają profesjonalni artyści, osoby związane ze światem kultury i sztuki, czy przedstawiciele instytucji takich jak Muzeum Narodowe, Zachęta czy Akademia Sztuk Pięknych.

 

Przestrzeń twórczego dialogu

Prezentacja prac osób z niepełnosprawnościami nadesłanych na konkurs PFRON "Sztuka Osób Niepełnosprawnych" jest pierwszą wystawą organizowaną w przestrzeni Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w holu przed aulą "C". Chętnie będziemy widzieć w tym miejscu twórczość organizacji społecznych, instytucji, których misja pokrywa się z misją Akademii. Zapraszamy do kontaktu oraz przede wszystkim do obejrzenia wspaniałych prac "Tajemnica mojej wyobraźni".

Plakat wystawy Sztuka Osób Niepełnosprawnych



Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 01-10-2021