W Elsevier opublikowany został artykuł współautorstwa dr Lidii Zabłockiej-Żytki stanowiący przegląd literatury oraz rekomendacje dotyczące budowania relacji rodzina - pracownicy instytucji wspierających, głównie z perspektywy członków rodziny.
Zapraszając do zapoznania się z najnowszą publikacją, która powstała w ramach projektu Erica, zachęcamy do śledzenia działań podejmowanych przez międzynarodowego zespołu projektu. Przypomnijmy, że celem przedsięwzięcia jest przygotowanie materiałów szkoleniowych dla specjalistek i specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą w celu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci w rodzinie.
Fachowa wiedza na temat małoletnich żyjących w rodzinach zagrożonych maltretowaniem dzieci oraz budowanie strategii angażujących społeczeństwo obywatelskie w zapobieganie krzywdzeniu dzieci są nie do przecenienia w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec dzieci.
W pierwszej fazie projektu przeprowadzono badania potrzeb szkoleniowych oraz zebrano przykłady dobrych praktyk w obszarze przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. Prezentowany artykuł to wynik jednego z działań - przeglądu literatury. Temat ważny i niestety aktualny.
Wśród instytucji partnerskich gwarantujących jakość realizacji przedsięwzięcia są:
- Uniwersytet w Tampere (FI) - koordynator projektu ERICA,
- Oxford Brookes University (UK),
- The Maria Grzegorzewska University (PL),
- University of St Andrews (UK),
- Mason Blanche, Psychiatrie & Neuroscieces (FR),
- University of Essen (DE),
- University of Milano Bicocca (IT),
- SYNERGIA (IT).
W Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej kierownikiem projektu jest dr Lidia Zabłocka-Żytka a pozostałymi członkami zespołu realizującymi projekt: prof. Czesław Czabała, Małgorzata Gawron, dr Sylwia Kluczyńska, dr Małgorzata Woźniak-Prus.
Dowiedz się więcej