Święto Żywej Biblioteki w Warszawie inspirowało wielu i wiele z nas do refleksji nad prawami człowieka oraz stanowiło szczególną przestrzeń spotkań z wyjątkowymi osobami i historiami. W ramach Święta mieliśmy okazję uczestniczyć w aż dwóch Żywych Bibliotekach: Żywej Bibliotece w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ogólnopolskiej Żywej Bibliotece On-line Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Żywym Bibliotekom towarzyszyły inne wydarzenia, wśród których najważniejsze to:
- szkolenie dla Ambasadorów i Ambasadorek Żywej Biblioteki;
- szkolenie dla osób, które chcą zaangażować się w Żywą Bibliotekę;
- szkolenie dla osób, które chcą zorganizować Żywą Bibliotekę;
- warsztat storytelllingu.
Wydarzenie organizowała Fundacja Rubin. Z ramienia naszej Uczelni przedsięwzięcie koordynowała dr Ewa Dąbrowa, która składa słowa podziękowania wszystkim osobom uczestniczącym w Święcie Żywej Biblioteki, a szczególne osobom, które włączyły się w organizację Święta:
- Beacie Kwiatkowskiej - za promocję wydarzenia i komunikację w mediach społecznościowych,
- dr Błażejowi Przybylskiemu i Katarzynie Miękus - za ambasadorowanie,
- Agnieszce Pyzie - za wsparcie w promocji i innych działań, fotografie oraz zaangażowanie w Bibliotekę,
- Aleksandrze Drążkiewicz - za wsparcie techniczne i cierpliwość podczas szkoleń,
- Justynie Grabowskiej - za angażowanie Koła EA, przygotowanie plakatów, obsługę techniczną i pełną gotowość,
- Oldzie Lasockiej-Bełc - za włączanie Samorządu i wsparcie obsługi technicznej;
- Zuzannie Nowak i Marcie Kalicińskiej - za fotografie,
- Michałowi Ekielowi, Joannie Czerwińskiej i Monice Kacprzyńskiej - za obsługę techniczną,
- prof. Danucie Urydze za danie impulsu i towarzyszenie nam w działaniach oraz prof. Annie-Odrowąż-Coates za wsparcie w promocji.
- Dziękuję wszystkim, dzięki którym Święto mogło dojść do skutku - mówi dr Ewa Dąbrowa. Dziękuję za wsparcie kołom naukowym - dr Dorocie Lipiec wraz z Kołem Naukowym Logopedii, dr Magdzie Lejzerowicz z Kołem Naukowym „Disability Studies” APS, dr Magdalenie Janocie-Bzowskiej wraz z Kołem Naukowym Instytutu Edukacji Artystycznej, a także Samorządowi Studentów, Bibliotece i Joannie Potędze, Fundacji Inspirator.
W ramach Święta współpracowało wiele organizacji i inicjatyw, m.in. Ogólnopolska Sieć Żywych Bibliotek (Rude Żyrafy, Żywa Biblioteka Jarocin, Żywa Biblioteka Katowice, Żywa Biblioteka Koszalin, Żywa Biblioteka Poznań, Żywa Biblioteka Trójmiasto, Żywa Biblioteka Warmia i Mazury, Żywa Biblioteka Zamość), Fundacja Inspirator.
Dziękujemy Anecie Szarfenberg z Fundacji Rubin za możliwość uczestniczenia Uczelni w wydarzeniu oraz Ogólnopolskiej Sieci Bibliotek, za udostępnienie Książek. Do zobaczenia podczas kolejnej Żywej Biblioteki w nowym roku.