Ogólnopolska Żywa Biblioteka On-line APS

Aktualizacja: 28-10-2021

30 października br. w godz. 11-17 odbędzie się Żywa Biblioteka on-line organizowana przez Fundację RUBIN i naszą Akademię. Trwa rejestracja na wydarzenie.

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskie Żywej Bibliotece On-line, która współorganizowana jest przez Koła Naukowe i Bibliotekę Akademii. Wydarzenie w APS koordynuje dr Ewa Dąbrowa.

Po raz drugi bierzemy udział w organizacji Żywej Biblioteki. Na początku 2020 roku mieliśmy przyjemność wspólnie z Fundacją RUBIN organizować to wyjątkowe przedsięwzięcie na terenie naszej Uczelni. Dziś ponownie włączamy się w projekt - z jeszcze większym zaangażowaniem i na większą skalę. Odpowiadamy bowiem za współorganizację Ogólnopolskiej Żywej Biblioteki on-line. Zaangażowanie naszych studentek i studentów w to przedsięwzięcie jest bezcenne.

Wybierzmy Żywą Książkę

Trwa rejestracja do udziału w Żywej Bibliotece On-line - wystarczy użyć formularza, aby wybrać Książkę lub Książki, z którymi chcemy porozmawiać. Można zapisywać się indywidualnie lub w grupach 2-osobowych.

Grafika formularza rejestracyjnego


Czym jest Żywa Biblioteka

Żywa Biblioteka to projekt umożliwiający spotkanie twarzą w twarz z osobami narażonymi na stygmatyzację i na wykluczenie społeczne; z osobami, wokół których narosły stereotypy. Osoby te wcielają się w role tzw. Żywych Książek, które można wypożyczyć na 30 minut i przeczytać, co oznacza - spotkać się i spokojnie porozmawiać. Zapytać. Dowiedzieć się. Skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością bezpośrednio u Źródła. Żywa Biblioteka pozwala nam sprawdzić, na ile jesteśmy otwarci na inność, na różnorodność.

Metoda Żywej Książki

Projekt Żywych Bibliotek zawdzięczamy pomysłowi Duńczyków. Młodzi ludzie założyli w Kopenhadze stowarzyszenie przeciwko przemocy "Stop Volden". W 2000 roku zostali poproszeni o przygotowanie wydarzenia, które przyciągnąłby uczestników festiwalu muzycznego w Roskilde. I tak wpadli na pomysł, by "wypożyczać" siebie nawzajem i w ten sposób lepiej się poznawać. Takie spotkania miały zmniejszać dystans i pomagać przezwyciężać uprzedzenia.

Pomysłodawcami metody Ż̇ywej Biblioteki byli: Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel. Po Żywej Bibliotece na Festiwalu w Roskilde metoda została przekazana do Departamentu Młodzieży i Sportu przy Radzie Europy, przez który w 2004 roku została uznana za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka i dzięki pierwszemu podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy upowszechniona wśród kilkudziesięciu krajów na świecie.

Dziś Metoda Żywej Książki realizowana jest w ponad 70 krajach, a organizacją, którą czuwa nad Żywą Biblioteką i dba o jej jakość, jest Human Library Organization (Kopenhaga).


Święto Żywej Biblioteki

Ogólnopolska Żywa Biblioteka on-line 30 października br. współorganizowana przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i koordynowana ze strony APS przez dr Ewę Dąbrowę jest jednym z wydarzeń większego przedsięwzięcia - Święta Żywej Biblioteki. W jego ramach odbyły się już: szkolenie dla Ambasadorów i Ambasadorek Żywej Biblioteki; Szkolenie dla osób, które chcą zaangażować się w Żywą Bibliotekę; Szkolenie dla osób, które chcą zorganizować Żywą Bibliotekę; Warsztat Storytelllingu.

Przed nami natomiast:

  • Żywa Biblioteka w BUW - 30 października g. 13:00-18:00; 
  • Ogólnopolska Żywa Biblioteka On-line w APS - 30 października g. 11:00-17:00 - formularz rejestracyjny

Zapraszamy serdecznie Społeczność Akademii do udziału w Święcie Żywej Biblioteki. Święto Żywej Biblioteki jest wydarzeniem dla wszystkich chcących poznawać i lepiej zrozumieć świat wokół siebie.

 

  • Organizator Święta Żywej Biblioteki - Fundacja RUBIN
  • Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
  • Współpraca: Rude Żyrafy, Żywa Biblioteka Jarocin, Żywa Biblioteka Katowice, Żywa Biblioteka Koszalin, Żywa Biblioteka Poznań, Żywa Biblioteka Trójmiasto, Żywa Biblioteka Warmia i Mazury, Żywa Biblioteka Zamość

 

 Plakat Żywa Biblioteka Online APS

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 28-10-2021