Nowe podwórka współczesnego dzieciństwa

Aktualizacja: 07-12-2021

Dr Marek Siwicki w najnowszej publikacji - o smartfonlife i konsekwencjach, jakie poniosą dzieci egzystujące w przestrzeniach nowego - wirtualnego podwórka.

W efekcie synergii starych, „tamtych”, klasycznych podwórek z trzepakami i tych globalnych „z ekranami” wyzwala się specyficzna aktywność dzieci – smartfonlife.

Dr Marek Siwicki, pedagog medialny, społeczny i pedagog kultury fizycznej pracujący na co dzień w Katedrze Historii Wychowania Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej zadaje ważne pytania o konsekwencje, jakie poniosą dzieci egzystujące w przestrzeniach nowego podwórka, nie mając jakichkolwiek odniesień do tego tradycyjnego. Autor "Nowych podwórek współczesnego dzieciństwa" podejmuje temat kultury mobilnej i jej globalnego charakteru znajdujących odzwierciedlenie w codzienności dziecka. Akcentuje przy tym dwoistość, hybrydowość położenia dziecka, które balansuje między rzeczywistością a światem wirtualnym.

- Nie potępiam nowoczesnych technologii i rodziców, którzy pozwalają dzieciom na korzystanie na przykład ze smartfonów. Chodzi wszak o jakość owego uczestnictwa - podkreśla dr Marek Siwicki.  

Doktor Siwicki, wspierając narrację analizą dyskursu, postawił na refleksję, esej, brikolaż, a rekomendacją dla monografii "Nowe podwórka współczesnego dzieciństwa" są recenzje wydawnicze prof. dr hab. Ewy Ogrodzkiej-Mazur oraz prof. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego.

Profesor Ogrodzka-Mazur docenia, że Autor „(...) badaną rzeczywistość postrzega jako pragmatyczny łańcuch zależności genetycznych, funkcjonalnych lub strukturalnych. Stara się nie tylko wyeksponować ich naturę, lecz także ocenić ich znaczenie realne, rzeczywiste i potencjalne. Jest to cenna cecha badaczy wnikliwych, o nieskrępowanych właściwościach zmysłu analitycznego, śmiałego w tezach”. Natomiast Profesor Śliwerski podkreśla, że „w Polsce rzadko pojawiają się tego typu studia, które są wynikiem z jednej strony erudycji, bogactwa przeczytanych rozpraw, ale zarazem poddaniem im intrasubiektywnej rewaloryzacji, autorefleksji, reflektorowi samoświadomość”.

Więcej o książce przeczytamy na stronie Wydawnictwa APS.

Zachęcamy do lektury.

Okładka Nowe podwórka współczesnego dzieciństwa Marka Siwickiego

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 03-12-2021