Nie jesteśmy tylko chorobą

Aktualizacja: 15-10-2021

Pod patronatem Rektor Akademii i przy wsparciu Instytutu Psychologii APS działa od 8 lat Grupa Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego "TROP". O TROP-ie piszemy na ngo.pl

W naszym kraju mamy psychiatrię azylową, w której podstawę leczenia stanowią szpitale psychiatryczne. Dr hab. Paweł Bronowski, prof. APS, Dyrektor Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej nie pozostawia złudzeń:

- Termin "pacjent" ściśle definiuje rolę osoby chorującej: ma być podporządkowana, spokojna, wsłuchana w lekarza, realizująca ściśle jego zalecenia, bez inicjatywy i własnego zdania. I bez żadnych oczekiwań wobec życia - pacjent to pacjent.

Na tym tle Grupa Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego "TROP" jest prawdziwym fenomenem. Jej specyfika polega na całkowitej niezależności od systemu leczenia psychiatrycznego i na samodzielności. Skąd członkinie i członkowie Grupy czerpią siłę i determinację do działania?

- Nie jesteśmy tylko chorobą. Mamy wiele pokładów zdrowia, których choroba nie dotknęła. Możemy być dobrymi przyjaciółmi, pracownikami, matkami, ojcami, małżonkami - mówi Agnieszka Ejsmont, członkini TROP-u.

Całość artykułu przeczytamy w portalu organizacji społecznych ngo.pl - "Ocaleni z psychiatrii" - fenomen samopomocowej Grupy Wsparcia "TROP", Beata Kwiatkowska. Zapraszamy do lektury.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 12-10-2021