Z powodu pandemii rok 2020 i początek bieżącego był dla nas wszystkich - pracujących i studiujących w Akademii dużym wyzwaniem. Cieszymy się, że już niebawem sale wykładowe, korytarze, kawiarnie wypełnią się obecnością naszych studentek i studentów. Tymczasem chcemy pokazać, jak zmodernizowaliśmy naszą wspólną przestrzeń w tym ostatnim czasie.
Nowy budynek D
Najważniejszą inwestycją ostatniego czasu w Akademii jest nowo powstający budynek D. To i inne tego typu strategiczne przedsięwzięcia prowadzi Pełnomocnik Rektora ds. Inwestycji i Finansów dr hab. Jan Łaszczyk, prof. APS. Nowy budynek możemy podziwiać już z zewnątrz, ponieważ prace elewacyjne zostały zakończone. Budynek składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych i co ważne będzie bezpośrednio połączony przejściem podziemnym z istniejącym budynkiem C.
- To gwarantuje osobom z niepełnosprawnościami dostęp do praktycznie całego kampusu istniejącego przy ulicy Szczęśliwickiej 40 - mówi Kierownik Działu Inwestycji inż. Sławomir Żubrżcyki - Będziemy mieli nowe sale wykładowe, między innymi audiowizualną salę na 200 osób oraz troszeczkę mniejszą na 100 osób. W budynku D będzie również zlokalizowane Muzeum Marii Grzegorzewskiej, nowa czytelnia i wiele sal dydaktycznych.
O budynku Akademii ciekawie opowiada również Kierownik Budowy PRK 7 Nieruchomości Sp. z o.o. Piotr Namięta, zwracając uwagę na rzeczy, o których wiedzą jedynie specjaliści.
- Budynek wykonany jest w konstrukcji monolitycznej żelbetowej - mówi kierownik Piotr Namięta. Do jego budowy zużyto cztery tysiące osiemset metrów sześciennych betonu, co odpowiada ilości wody w dwóch basenach olimpijskich. Aktualnie trwają prace wykończeniowe - tynkarskie, szpachlarskie, glazurnicze. Na terenie zewnętrznym prowadzona jest wymiana ogrodzenia całego kampusu oraz wymiana sieci instalacji kanalizacji oraz wodociągowej.
Oddanie nowego budynku do użytku nastąpi w 2022 roku. Za nami i przed nami jednak wiele inwestycji kładących nacisk na dostępność i rozwój.
100 dostosowań na 100-lecie APS
Poza nowym budynkiem Akademii, w ramach projektu "100 dostosowań na 100-lecie APS", którym kieruje Mariusz Fila, odnowiliśmy łazienki w budynkach A i B, dostosowując je do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Stworzyliśmy nowe stanowiska komputerowe oraz kupiliśmy nowe tablice multimedialne. Już niebawem będziemy realizować oznaczenia głosowe dla osób słabowidzących i niewidomych.
Zapraszamy w imieniu Kanclerza Macieja Gajewskiego do obejrzenia krótkiego filmu pokazującego modernizowaną przestrzeń Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
realizacja: Daniel Rumiancew (Instytut Edukacji Artystycznej), Marcin Burski (Dział Informatyczno-Medialny), Beata Maria Kwiatkowska (Biuro ds. Promocji)