Instytut Edukacji Artystycznej

Instytut Edukacji Artystycznej kształci na kierunku edukacja artystyczna od ponad 10 lat. W roku 2009 uzyskaliśmy możliwość nadawania tytułu magistra sztuki (w zakresie edukacji artystycznej). Nasi absolwenci są przygotowani do bycia świadomymi i wrażliwymi twórcami (malarstwo, grafika, rzeźba, inne media) oraz do pracy z ludźmi dla wspierania ich rozwoju osobistego, udzielania wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych przez wykorzystanie profesjonalnej znajomości sztuk plastycznych (arteterapia). Oprócz umiejętności artystycznych, absolwent po uzyskaniu tytułu magistra na kierunku edukacja artystyczna uzyskuje wiedzę, umiejętności i kompetencje pedagogiczne do nauczania plastyki w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz zajęć z obszaru sztuk wizualnych w szkole średniej.

Nasi absolwenci mają także możliwość podjęcia pracy w ośrodkach i instytucjach kultury, sztuki i edukacji pozaszkolnej, jak też drukowanych i elektronicznych mediach wizualnych oraz w reklamie wizualnej.

Siedzibą Instytutu jest pięciopiętrowa kamienica z lat 30-tych XX wieku na warszawskiej Ochocie. Tutaj mieszkała i pracowała do 1967 roku wybitna pedagog Maria Grzegorzewska, założycielka i dyrektor Państwowego Instytut Pedagogiki Specjalnej. Wnętrza zachowały swój przedwojenny charakter tworzący niepowtarzalną, kameralną atmosferę. Klimat Instytutu i starannie dobrana kadra sprzyjają poszukiwaniom artystycznym.

W Instytucie działają bogato wyposażone pracownie: malarstwa, rzeźby i grafiki, pracownia multimediów, pracownia fotografii (analogowej i cyfrowej) oraz pracownia metodyki nauczania plastyki. Na miejscu funkcjonuje biblioteka i lektorium z bogatym zbiorem publikacji poświęconych kulturze i sztuce. Instytut rokrocznie gości zagranicznych artystów, przyjeżdżających jako Visiting Professors. Współpracujemy z Uniwersytetami w Bielefeld, Lipsku i Kolonii w Niemczech oraz Uniwersytetem VIA w Danii.

W Instytucie Edukacji Artystycznej działa Studenckie Koło Naukowe Miłośników Sztuki, które do swoich osiągnięć zalicza program „Otwarte pracownie”, w ramach którego studenci gościli w pracowniach wybitnych twórców takich jak B. Falender, J. Owidzka, W. Fangor. Wykładowcy IEA są uznanymi artystami i mądrymi pedagogami, aktywnie wystawiającymi na scenie artystycznej, z oddaniem praktykującymi działalność pedagogiczną.

 

Strona Instytutu Edukacji Artystycznej FB / SPISKA 16

IEA na Vimeo