Wystawa pt. "Słowo jest pretekstem" w ramach międzynarodowej szkoły letniej UNESCO

Aktualizacja: 01-09-2023

Wystawa wpisuje się w tematykę tegorocznej XVI międzynarodowej szkoły letniej UNESCO, podczas której nastąpi uroczyste otwarcie wystawy w dniu 12.09.2023 o godzinie 12.00.
Tegoroczna szkoła letnia poświęcona jest analizie dyskursu w świetle badań nad inkluzją społeczną, polityką i edukacją i jest organizowana w partnerstwie z Instytutem Nauk Politycznych PAN, pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Link do programu >>
Plakat dotyczący wystawy "Słowo jest pretekstem"
Kuratorka i współautorka wystawy Barbara Janina Sochal tak opisuje wystawę "Słowo jest pretekstem":

Posiadamy ludzki przywilej używania słów, nadawania znaczeń, wyrażania siebie i naszego stosunku do świata, do innych. Jedyne ograniczenia, które mamy tkwią w nas, naszych umiejętnościach, wyobraźni, wrażliwości. Od nas zależy, jak będziemy opisywać otoczenie, w którym żyjemy i jaki język wybierzemy do komunikowania się z innymi ludźmi. Zostaliśmy również obdarzeni darem wizualizacji pojęć, przekładania mowy ludzkiej na obrazy, szukania związków znaczeniowych między mową a sztuką plastyczną.

Taką próbę stworzenia własnych przekładów i skojarzeń podjęły dwie artystki: Anna Ludwicka i Barbara Janina Sochal, wykorzystując język grafiki, malarstwa i ceramiki wyznaczyły indywidualne ścieżki słowno-obrazowe. Nie są to skojarzenia proste i łatwe do zaakceptowania, a ukazany w nich świat nie funkcjonuje wyłącznie na pozytywach.

Obrazem opowiadają o bogactwie ludzkiej mowy i wartościach, jakimi się kierują, wskazują też na słowa, które uskrzydlają. Sięgają po afirmację, przenośnie i cytaty autorytetów literackich. Mówią o sprawach dla nich ważnych, a w tym oczywiście nie jest im obce poczucie humoru.

Finisaż wystawy odbędzie się w ramach międzynarodowej konferencji sieci badawczej socjologów edukacji Europejskiego Stowarzyszenia Socjologii (RN10 ESA) w dniu 21.09 o godzinie 14.30. Link do programu konferencji >>

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 01-09-2023