Tyflopedagog - zawód i misja

Aktualizacja: 25-01-2023

Jak pracować z osobą niewidzącą lub słabowidzącą? Jakie są różnice między osobami niewidzącymi od urodzenia, a osobami, które tracą wzrok w ciągu życia? Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy programu "W kontrze".

Pani Jolanta Kramarz, prezeska Fundacji Vis Maior oraz pan Julian Boronowski, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w programie TVP Info "W kontrze" opowiadali o specyfice zawodu tyflopedagoga.
Tyflopedagog to osoba zajmująca się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących. To zawód niezwykle ważny i potrzebny.

Najważniejszym aspektem w pracy z osobami niewidzącymi jest nauka orientacji przestrzennej, co jest głównym obszarem zainteresowań i jednocześnie pasją p. Juliana. Należy wziąć pod uwagę wiek osoby, z którą pracujemy oraz fakt, czy jest ona osobą niewidzącą od urodzenia, czy też straciła wzrok w trakcie życia. Dla takich osób najistotniejsze jest wsparcie psychologiczne - to od niego powinniśmy zacząć, ponieważ bez zaakceptowania nowej sytuacji dalsza praca może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Zupełnie inaczej pracuje się z osobami niewidzącymi od urodzenia.

Jak pomagać osobie niewidzącej?

Więcej w programie "W kontrze" (2:35-19:35)
>kliknij, aby obejrzeć

Te i inne informacje na temat pomocy osobom niewidzącym lub tracącym wzrok znajdują się na stronie internetowej Fundacji Vis Maior, oraz w poradniku pt. "Gdy oczy zawiodły".

Zapraszamy do studiowania specjalności tyflopedagogika na kierunku pedagogika specjalna w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Szczegóły dotyczące studiów znajdują się na stronie rekrutacji.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 24-01-2023