Spotkanie wokół książki

Aktualizacja: 19-06-2023

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu wokół książki „Koalicje pamięci. Dworek «Milusin» 1956-2000" autorstwa dr Beaty Nessel-Łukasik już 20 czerwca o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią.

21 czerwca 1923 Marszałek Piłsudski otrzymał klucze do swojego pierwszego po latach tułaczki domu – dworku w Sulejówku zwanym „Milusinem”.

W przeddzień stulecia tego wydarzenia zapraszamy na spotkanie wokół książki „Koalicje pamięci. Dworek «Milusin» 1956-2000” dr Beaty Nessel-Łukasik. Publikacja powstała w oparciu o zbiory archiwum historii mówionej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i relacje osób z Sulejówka zebrane podczas projektu "Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą". Projekt ten dokumentował wspomnienia wychowanków i pracowników miejskiego przedszkola, które po II wojnie przez niemal pół wieku działało w dworku.

Podczas spotkania przybliżymy stuletnią historię dawnego domu rodziny Piłsudskich w faktach i anegdocie oraz porozmawiamy o tym, jak pamięć ‚pomnikowa” tego miejsca przeplata się z pamięcią „społeczną” mieszkańców Sulejówka dzisiaj. Wspólnie zastanowimy się też, w jaki sposób ruch archiwistyki społecznej i utrwalanie narracji m.in byłych wychowanków przedszkola może wpływać na kształtowanie obrazu przeszłości tym podobnych miejsc pamięci.

Gośćmi spotkania będą: autorka książki dr Beata Nessel-Łukasik, socjolożka, historyczka sztuki, pracownica Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Małgorzata Pankowska-Dowgiało z Centrum Archiwistyki Społecznej i Włodzimierz Kalicki, wybitny dziennikarz i pisarz, autor książki „Powrót do Sulejówka”.

Wśród zaproszonych gości będą także autorzy i autorki zgromadzonych wówczas opowieści – wychowankowie przedszkola "z dworku Marszałka", którzy podzielą się swoimi wspomnieniami – oraz Agnieszka Uścińska, współrealizatorka projektu, która tych opowieści wysłuchała i je nagrała. Odsłuchamy też fragmenty minisłuchowisk powstałych z zarejestrowanych podczas projektu rozmów.
Spotkanie poprowadzi Urszula Urzędowska, dziennikarka RMF Classic.

 • Beata Nessel-Łukasik
  – autorka książki „Koalicje pamięci. Dworek «Milusin» 1956-2000”, dr nauk społecznych, socjolożka, historyczka sztuki, pracownica Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, stypendystka MKiDN, badaczka wpływu przemian społecznych na współczesne muzea i ich publiczność.
 • Małgorzata Pankowska-Dowgiało
  – kierowniczka Działu Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych w Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie.
 • Włodzimierz Kalicki
  – dziennikarz i pisarz, laureat wielu nagród dziennkarskich. Od 1989 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor legendarnego cyklu reportaży Zdarzyło się publikowanych od lat 90-tych w „Dużym Formacie” oraz książki Powrót do Sulejówka.
  Z wykształcenia inżynier cybernetyk. Ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze artykuły pisał w latach 70. w prasie studenckiej: w wydawanym na Politechnice Wrocławskiej miesięczniku „Sigma”; w latach 1978–1981 reporter tygodnika „Kultura”. W stanie wojennym współpracował z prasą podziemną i katolicką.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 19-06-2023