Rozpoczęcie współpracy prof. Anny Odrowąż-Coates z polskim Ambasadorem przy UNESCO

Aktualizacja: 17-06-2024

W dniach 17-18 czerwca 2024 r. w siedzibie UNESCO w Paryżu Forum MOST organizuje spotkanie czołowych ekspertów w celu prowadzenia nowatorskich debat intelektualnych na temat największych wyzwań i rozwiązań w zakresie rozwoju społecznego. 

Prof. Anna Odrowąż-Coates, Prorektor ds. Rozwoju Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i przewodnicząca Katedry UNESCO im. Janusza Korczaka,  jako nowo powołana ekspertka polskiej delegacji do programu MOST Management of Social Transformation UNESCO, rozpoczęła współpracę z biurem Stałego Przedstawiciela Polski przy UNESCO Mariusza Lewickiego podczas FORUM MOST w siedzibie UNESCO w Paryżu, odbywającego się w poniedziałek 17 czerwca.

Gabriela Ramos, zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. nauk społecznych i humanistycznych, w otwierającym forum przemówieniu skoncentrowała się na opieraniu polityki na dorobku nauk społecznych i humanistycznych i pytała o potencjalny wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość demokracji. To zbiega się w czasie z zaangażowaniem prof. Odrowąż-Coates w inicjatywę dotyczącą ustanowienia roku 2025 Rokiem Edukacji dla Demokracji przez polski parlament.

Ibrahim H. Mayaki, były premier Nigru, zwrócił uwagę na brak długoterminowej strategii organów rządowych i fakt, że edukacja dla demokracji może być najlepszym wsparciem dla długoterminowej wizji demokracji. Stwierdził również, że brak sprawiedliwości społecznej jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do ekstremizmu.

Profesor Odrowąż-Coates opowiada się za Rokiem Edukacji dla Demokracji jako jeden z członków założycieli inicjatywy, w której uczestniczy wiele cenionych stowarzyszeń, takich jak Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Fundacja Collegium Nobilium Novum i inne.

We wtorek 18 czerwca Ambasador Mariusz Lewicki będzie przewodniczył nadzwyczajnej sesji MOST, dzieląc się polskimi doświadczeniem w celu rozwoju programu UNESCO MOST.

Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być częścią tej międzyrządowej inicjatywy.

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 17-06-2024