Projekt "Sztuka za rogiem"

Aktualizacja: 26-09-2023

We wrześniu rozpoczęte zostały działania w ramach projektu "Sztuka za rogiem". W ramach pierwszej rezydencji Jarema i Radosław zrealizują wapienną dekorację ścienną - sgrafitto na ścianie budynku APS.

Za sprawą reliefowej formy i wypukłości wycinanego tynku, obraz będzie dostępny dla osób niewidomych.

Projekt jest także spotkaniem dwóch artystów zamieszkujących odległe miejsca na Ziemi - Polskę (Jarema Drogowski) i Japonię (Radosław Predygier). Zachęcamy do włączenia się w tworzenie tej wyjątkowej dekoracji!

Program jest realizowany przez Ośrodek Kultury Ochoty w partnerstwie z Instytutem Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, we współpracy z Koalicją na Rzecz Ochoty reprezentowaną przez Fundację ECHO i Środowiskowy Dom Samopomocy Pod Skrzydłami, Stowarzyszenie Ochocki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Omega” i European Network of Cultural Centres.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Sgraffito w Okayamie. Polska Tradycja - Japońskie Inspiracje. Kliknij, aby obejrzeć >>

Radosław Predygier - magister Sztuk Pięknych. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Pięknych im. J. Szermentowskiego w Kielcach.
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w roku 1998.
W latach 1999-2001 asystent malarstwa u prof. Zygmunta Magnera na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendium artystyczne Museum de l’Art Concret w Mouans Sartoux we Francji w 2000 roku.
W latach 2001-2003 członek legendarnej grupy artystycznej „Electrons Libres” 59 Rivoli w Paryżu, z którą współpracuje do dzisiaj.
W 2004 prowadził gościnnie pracownie rysunku i malarstwa ściennego w Instytucie Plastycznym w Kielcach. Od roku 2005 mieszka i tworzy w Japonii.
Autor wielu wystaw, filmów dokumentalnych, współtwórca rezydencji artystycznych, warsztatów artystycznych i koncertów.
Współzałożyciel i Kierownik Polskiej Misji Artystyczno-Naukowej w Japonii, stowarzyszonej przy Polskim Instytucie Studiów nad Sztuką Świata, zajmującej się promocją Polskiej Kultury i Sztuki na terenie Japonii.
Od 2014 roku, na terenie Japonii, tworzy realizacje al fresco i sgraffito w przestrzeni publicznej, we współpracy z polskimi i japońskimi fundacjami i instytucjami Kultury: Instytutem Adama Mickiewicza, Instytutem Polskim w Tokio, Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacją Fukutake, Miastem Setouchishi, Stowarzyszeniem Misaki Art World, Hotelem Limani, Liceum Prefekturalnym w Oku.
Autor programów sgraffito: „Sgraffito w Okayamie. Polska Tradycja- Japońskie Inspiracje” (IAM, IP w Tokio, FARP- 2021), „Sgraffito w Setouchishi. Otwarte Muzeum” (Miasto Setouchishi, Fundacja Fukutake, Liceum Prefekturalne w Oku- 2022/2023).
Zajmuje się malarstwem ściennym- al fresco, sgraffito, malarstwem olejnym i video.

Jarema Drogowski 
Artysta i pedagog.
Doktor w dziedzinie sztuk pięknych.
Od lat unikający pisania biogramu wiedziony przekonaniem, że jest to banalne uproszczenie, a nieraz całkowita mistyfikacja, przedstawiająca nie fakty, ale fantazje autora na swój temat pisane w trzeciej osobie.
Znużony popularną dziś postawą posługiwania się sztuką do manifestowania swojego ego, lub dawania świadectwa swojej dojrzałości artystycznej poprzez staranne i konsekwentne realizowanie swojej drogi twórczej. Porusza się w rozmaitych dziedzinach sztuki w poszukiwaniu piękna, ekscytacji lub odpowiedzi na nurtujące go pytania.
Artystyczne wykształcenie uzyskał na Wydziale Grafiki Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako pedagog od lat związany jest z Instytutem Edukacji Artystycznej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej gdzie prowadzi artystyczną pracownie dyplomową.
Jako pedagog często pracuje w nurcie zbliżonym do praktyk psychoanalizy lub arteterapii, gdzie słowo - znaczące, zostaje zastąpione symbolem zakodowanym w strukturze dzieła.

Źródło: facebook Ośrodek Kultury Ochoty OKO >>

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 26-09-2023