"Maria" - komiks o życiu Naszej Patronki

Aktualizacja: 02-01-2023

Na dobry początek roku zapraszamy do lektury komiksu pt. "Maria", który przybliża postać Marii Grzegorzewskiej - Patronki APS, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.

Z przyjemnością przedstawiamy publikację, która została wydana w Roku Jubileuszu 100-lecia Akademii i Roku Marii Grzegorzewskiej. 

"Maria" to zilustrowana opowieść o Naszej Patronce, która zawiera fakty i ciekawostki z życia Marii Grzegorzewskiej, przybliżając jednocześnie jej postać. Ukazano m.in. przyjaźń Grzegorzewskiej z Janiną Doroszewską, jej życie i działalność podczas II wojny światowej oraz zamiłowanie do kolekcjonowania wspomnień - zachowywała zdjęcia swoich absolwentów, a także gromadziła przedmioty, które miały dla niej wartość sentymentalną.

Komiks składa się z 9 rozdziałów, a każdy z nich opowiada o innym okresie z życia Marii. 

Ideę komiksu idealnie opisują słowa jego autorek: "Pomysł na stworzenie tego komiksu pojawił przy okazji obchodów stulecia naszej Uczelni. Maria jawiła nam się wtedy jako postać ważna, ale dosyć daleka, mglista. Nie wiedziałyśmy o Niej za wiele, a nasze znajome/znajomi spoza APS-u często nie słyszały/słyszeli o Niej wcale. Postanowiłyśmy to zmienić. Poprzez artystyczne działanie poznać i rozpropagować Marię Grzegorzewską."

Autorkami komiksu są:
Dominika Kwiatkowska, Aleksandra Paszko, Weronika Piłka, Laura Wankiewicz, Monika Masłoń

Kliknij w zdjęcie poniżej, aby pobrać komiks (20MB):

komiks "Maria"

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 02-01-2023