Koncert z okazji Jubileuszu 25-lecia OSPAR

Aktualizacja: 22-11-2022

17 listopada 2022 roku w murach Akademii odbył się Jubileuszowy Koncert OSPAR - Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji.

Szanowni Państwo,

Dziękuję serdecznie 

za to, że zechcieliście wziąć udział w Koncercie Jubileuszowym będącym podsumowaniem organizacji od 25-ciu lat w Naszej Akademii jednej z większych inicjatyw scenicznych o w pełni integracyjnym charakterze, mających na celu budowanie potencjału dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami oraz nagradzania kreatywnej pracy pedagogicznej (instruktorskiej, wychowawczej, terapeutycznej, animacyjnej) oraz kreatywnego ("z wyczuciem na sztukę i kulturę" zarządzania placówkami wsparcia), tj. OSPAR - Ogólnopolskiej Sceny Prezentacji Artystycznych Realizacji.

Koncert zorganizowany został w Roku Marii Grzegorzewskiej, w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Akademii.

W trakcie wydarzenia mieliśmy ogromną przyjemność gościć wielu znakomitych artystów, m.in. po latach powróciła na Scenę OSPAR Pani Małgorzata Markiewicz (wystąpiła tu po raz pierwszy w wieku 13 lat - gdy wygrała program TVP "Szansa na Sukces"), jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek [m.in. statuetka Top Trendy, diamentowa płyta za album "Psałterz Wrześniowy").

Zaśpiewał również gość z Niemiec - Oliver Palmer - jedyny na świecie "całkowicie niesłyszący tenor" [zakwalifikowany m.in. do programu "America's Got Talent", uhonorowany tytułem „Lodołamacz Specjalny 2021”, za działalność artystyczną i promowanie wokalu wśród osób z zaburzeniami słuchu].

Oklaskiwaliśmy wspólny występ Chóru APS oraz Akademickiego zespołu APS "Idziemy na Grzyby" pod kierunkiem gościa z Korei - Pana dr Hwi Hwang oraz mgr Adama Pietruszki.

Solo zaśpiewała odtwórczymi m.in. głównej roli w spektaklu "Alicja w krainie czarów" na deskach Teatru Muzycznego "Roma", uczestniczka "Szansy na Sukces. Opole 2020" - Studentka II roku specjalności logopedia - Pani Klaudia Borejko.

Wysłuchaliśmy listu skierowanego specjalnie do uczestników Jubileuszu przez Panią Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlenę Maląg, w którym poza uznaniem dla pomysłodawcy i organizatorów złożyła gratulacje Osobom szczególnym - wyróżnionym laureatom - "Kreatywnemu Dyrektorowi 25-lecia OSPAR - godność tę otrzymał Pan Romulad Sadowski oraz "Kreatywnym instruktorom-wychowawcom 25-lecia OSPAR" - laureaci to: troje za całokształt pracy: Pan mgr Marek Połynko, Pani mgr Teresa Pręgowska, Pani Lidia Leszczyńska oraz za kreatywną pracę w reprezentowanych placówkach: Pani Anna Bańka Słowikowska, Pani Elżbieta Olejnik, i Pani Ewa Domżałowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 24 w Płocku; Pan Bogdan Płocheć, i Pan Michał Basek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim oraz Pani Magdalena Solińska i Pan Robert Czerniecki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Otwocku.

W trakcie koncertu Jubileuszowego również mieliśmy możność obejrzenia, wysłuchania i oklaskiwania szczególnych prezentacji - tych, placówek, które w okresie minionych 24 lat organizacji Sceny konkursowej najczęściej zdobywały Statuetkę OSPAR wraz z nagrodami przyznawanymi m.in. w imieniu Pierwszej Damy Pani Jolanty Kwaśniewskiej, kolejnych Prezydentów RP (Pana prof. śp. Lecha Kaczyńskiego, Pana Bronisława Komorowskiego, Pana Andrzeja Dudy; Premierów RP - Pana Jarosława Kaczyńskiego, Pana Kazimierza Marcinkiewicza, Pana Donalda Tuska, Pani Ewy Kopacz, Pani Beaty Szydło; czy też Marszałków Sejmu RP - Pana śp. Józefa Oleksego, Pana Marka Jurka, Pana Bronisława Komorowskiego, Pana Radosława Sikorskiego, Pana Marka Kuchcińskiego, Pani Elżbiety Witek).

W wykonaniu artystów z niepełnosprawnościami ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 24 z Płocka oglądaliśmy poruszającą pantomimę pt. "Niewidzialni"; Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 z Otwocka zaprezentował mix tańców z ciekawą choreografią, zaś Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Kamionka Wielkiego przedstawił dramę teatralną zatytułowaną "Desiderata".

Gościnnie zaś w Koncercie zaprezentowały się grupy "Rapsodia I" oraz "Rapsodia II" działające pod kierunkiem Pani Lidii Leszczyńskiej w Domu Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziorna oraz Ośrodku Wsparcia i Integracji Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych "Maja" z Warszawy. Publiczność dzięki tym występom niejako "na własne oczy" mogła zobaczyć oraz docenić trudny kunszt kreatywnej pracy wykorzystującej elementy tańca, ruchu, muzyki oraz choreografii inkluzywnej. Artyści z niepełnosprawnościami z tych placówek zaprezentowali układy taneczne m.in. do słów skomponowanych przez śp. ojca Bogusława Palecznego "Stepy Kazachstanu" oraz "Cygańska Madonna".

Koncert, któremu patronowało "Radio dla Ciebie", tygodnik "Głos Nauczycielski", portal "waw4free", niepelnosprawni.pl oraz INTEGRACJA, przy patronacie honorowym JM Rektor APS Pani dr hab., prof. APS Barbary Marcinkowskiej i Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka (IKA)- Pana dr Marka Michalaka pięknie otworzył, śpiewając piosenkę pod tytułem "Dom" Pan Marek Połynko.

Cytując fragment tego utworu - "jest taki dom, jest takie miejsce" [szczególne] - można pokusić się o pewne podsumowanie minionego okresu - samego Koncertu Jubileuszowego [tu: cytat z otrzymanego dzień po koncercie sms od uczestnika: "Dziękujemy za zaproszenie i niesamowite emocje. OSPAR to najpiękniejszy koncert na świecie. Kochamy do Was przyjeżdżać", jak też można w pewien sposób podsumować okres już ćwierćwiecza - czas organizacji Inicjatywy OSPAR w APS. Dokonując tego - również posłużę się cytatami – najpierw fragmentem listu Pana Marszałka Sejmu RP Marka Jurka z 2005 roku skierowanego do uczestników OSPARu, z jakże aktualnymi dziś dalej słowami: "Jestem pełen uznania dla wykonawców, opiekunów i organizatorów za podjęte wyzwania oraz wytrwałość (...). Organizatorom gratuluję pomysłu i życzę powodzenia w dalszych działaniach, uczestnikom zaś – dalszych wielu sukcesów. (…) Wychowanie poprzez sztukę jest potężnym środkiem wzmacniającym uczestnictwo człowieka w świecie, we wspólnocie, pomagającym odnaleźć odpowiedź na pytanie – jak żyć? (…) Stąd tak ważne są wszelkie inspiracje pobudzające ludzi do aktywności, dające im nadzieję na rozwinięcie skrzydeł, urzeczywistnienie ich marzeń i realizację planów. 

Z kolei Pan Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki w swoim liście kierowanym do uczestników Przeglądu organizowanego w roku 2018 pisał m.in.: „Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji wyrosła z idei założycielki i patronki Akademii Pedagogiki Specjalnej – Marii Grzegorzewskiej, jest więc najpełniejszym wyrazem jej twierdzenia, iż: - piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania. A sztuka jest praktycznym i sprawdzonym sposobem edukacji. Organizowany zaś festiwal jako płaszczyzna spotkania opiekunów i wychowanków różnorodnych ośrodków z całej Polski, daje możliwość wzajemnego poznania się i nawiązania współpracy. Jest też miejscem pozytywnej rywalizacji. Dzięki temu pomysłowi ludzie mają szansę odkrywać swoje umiejętności i talenty, doskonalić je i zaprezentować przed publicznością. Znajdują tu motywację do rozwijania swoich pasji i przełamują bariery. (…) Wszystkim więc – uczestnikom, gościom, organizatorom i instruktorom, którzy biorą udział w tworzeniu OSPAR (z jej niepowtarzalną atmosferą) życzę entuzjazmu, który pozwala kontynuować to wyjątkowe przedsięwzięcie. (…) Życzę wielu sukcesów artystycznych, ale przede wszystkim determinacji i nadziei w kształtowaniu własnego życia. Wiary w to, że ono może być dobre i piękne. Niech zapoczątkowane tu przyjaźnie i nabyte umiejętności otwierają drogi do zawodowego i osobistego spełnienia”. 

Przywołane tu fragmenty korespondencji kierowanej do uczestników OSPAR oddają najlepiej jej ideę. Uwypuklają fakt, iż to właśnie Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, jest tym miejscem, gdzie „czuje się w praktyce”, że - "nie ma kaleki - jest Człowiek”, że „Oni – Artyści”, „Ludzie z różnorakimi niepełnosprawnościami” - "Są tacy sami - potrafią wiele" [hasło Sceny OSPAR od 2004 roku]. Akademia, to miejsce, gdzie "to wyczucie" sytuacji, momentu i potrzeb związanych z "Kreatywną Integracją" wpisuje się w warsztat „adeptów sztuki pedagogicznej”. APS [Akademii Przyszłego Stulecia] organizując m.in. koncert Jubileuszowy OSPAR w Roku Marii Grzegorzewskiej oraz zarazem w roku Jubileuszu swojego 100-letniego funkcjonowania, pokazuje w praktyce, że idee Założycielki są – i będą wiecznie żywe. Ukazanie zaś szczególnych postaci – Osób kreatywnych -dyrektorów, instruktorów i wychowawców w ramach 25-lecia Inicjatywy OSPAR – w zamierzeniu organizatorów Sceny - wzmocni misję Akademii – kształcenia wysoko kwalifikowanych specjalistów, których praca – co podkreśliła w swoim liście Pani Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg – wymaga specjalnego przygotowywania w zakresie metod i niestandardowego podejścia.

Z poważaniem

Dyrektor Sceny OSPAR

dr Mieczysław Sędzicki

Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji (OSPAR) powstała z inicjatywy dr. Mieczysława Sędzickiego pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Ideą  wydarzenia jest stworzenie sceny, na której mogą wspólnie zaprezentować się dzieci i młodzież o różnych wymiarach niepełnosprawności fizycznej i psychicznej, skrzywdzone przez los i skazane przez to na pobyt w placówkach opiekuńczych wraz z rówieśnikami w pełni sprawnymi, przebywającymi w zakładach poprawczych. Idea i cel OSPAR-u wpisuje się w istotę tzw. twórczej resocjalizacji. Dzięki temu przeglądowi scenicznemu udaje się zaprezentować różnorodne talenty dzieci i młodzieży, a także pokazać niepełnosprawność w innym – korzystnym świetle.

 

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 18-11-2022