Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju

Aktualizacja: 21-04-2023

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej podjęła kolejne działania w celu ochrony lokalnej flory i fauny.

Na dziedzińcu budynku A umieszczono drewniany hotel dla owadów, zbudowany według wytycznych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Projekt i konstrukcję domku dla owadów oraz kampanię informacyjną przygotowała studentka II roku II stopnia pedagogiki na specjalności pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Patrycja Mika, pod koordynacją przewodniczącej Zespołu ds. Ekologii przy APS, dr hab. Ligii Tuszyńskiej prof. APS, oraz prorektor dr hab. Anny Odrowąż-Coates, prof. APS. Gratulujemy wspaniałej inicjatywy 👍

Hotel został wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów. Główna konstrukcja zbudowana jest z desek, wypełnieniem natomiast są materiały pochodzenia naturalnego, takie jak: trzcina, bambus, gałązki, gliniane elementy, szyszki, mech, kamienie, siano i słoma. 

Owady, w szczególności zapylające, nie mają łatwego życia w miastach. Postępująca urbanizacja, zagospodarowywanie terenów zielonych i zanieczyszczenie środowiska wpływają negatywnie na ich funkcjonowanie. 

W obliczu tych zjawisk, ważna jest troska o te pożyteczne żyjątka. Możemy je wesprzeć, np. zapewniając miejsca do gniazdowania poprzez budowanie i ustawianie na terenach zielonych specjalnych hoteli przeznaczonych dla owadów, np. pszczół samotniczych.

Czy owady potrzebują takich domków? Tak, ponieważ:

  • Owady potrzebują do życia schronienia przed deszczem i mrozem oraz drapieżnikami. Dawniej, schronieniem takimi były piwnice, altanki, dachy ze strzechą, składy drewna na opał.
  • Szczególnie wiosną, kiedy owady składają jaja, domki są bezpiecznym miejscem do rozmnażania się.
  • Latem, domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania.
  • Hotele dla owadów usytuowane w pobliżu siedlisk ludzi, mają też wymierną korzyść dla nas – więcej owadów zapylających w naszej okolicy to więcej kwiatów i owoców wokół nas.

Jak możemy dodatkowo wesprzeć owady w naszej okolicy? 

  • Nie używaj toksycznych nawozów i herbicydów – szkodzą one nie tylko glebie i mogą skazić środowisko, ale zabijają owady i inne pożyteczne stworzenia!
  • Sadź w okolicy rośliny miododajne – miodunki, facelie, jeżówki, kocimiętki, werbeny. Ogród nie tylko będzie pięknie wyglądał, ale stanie się bufetem dla owadów zapylających i miododajnych.
  • W upalne dni wystaw na zewnątrz w okolice domku poidełko dla owadów – one też są spragnione!
  • Nie koś często trawy! Oglądaliście „Co w trawie piszczy”? Wyższa trawa to większa różnorodność owadziej społeczności 🙂

zdjęcie hotelu dla owadów

Udostępnij:

Wydrukuj

Opublikowano: 20-04-2023